Premier Wielkiej Brytanii David Cameron jest gotów poprzeć polskiego premiera Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej, jeśli upewni się, że sprzyja on planom reform w UE - pisze Reuters. Tusk pytany, co myśli o poparciu Camerona, powiedział: "Ma rację".

Reuters przyznaje, że Tusk nie ogłosił oficjalnie, że pretenduje na stanowisko zajmowane obecnie przez Hermana Van Rompuya. Jednak Cameron dzwonił do Tuska, by przedyskutować - jak relacjonuje Reuters - czy polski premier jest odpowiedni na urząd przewodniczącego Rady.

Tusk pytany przez polskich dziennikarzy, co myśli o poparciu Camerona dla niego, odpowiedział jedynie: "Ma rację".

Reuters przypomina, że Cameron nie zdołał zapobiec wyborowi Jean-Claude'a Junckera na szefa Komisji Europejskiej. Teraz brytyjski premier, który uważa, że Juncker zbytnio sprzyja federalizacji UE, próbuje zapewnić sobie w Brukseli sojusznika, który byłby zwolennikiem reform.

Reuters cytuje wypowiedź rzeczniczki Camerona, która przekazała: "Premier Tusk wyjaśnił, że jego zdaniem jest szereg reform, które należy przeprowadzić w UE, i że istnieje agenda, w której chce współpracować z Wielką Brytanią i innymi krajami".

Rzeczniczka dodała, że "jest wiele osób nadających się na funkcję przewodniczącego Rady i Wysokiego Przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej, zarówno wśród polityków lewicy, jak i prawicy". Oświadczyła, że rząd brytyjski jest gotów poprzeć kandydatów, którzy gotowi są do współpracy z Londynem w reformowaniu UE "w ciągu najbliższych kilku lat".

Z kolei rzeczniczka polskiego rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała Reuterowi, że Tusk koncentruje się nadal na swej obecnej funkcji. "Premier wielokrotnie mówił, iż dla niego priorytetem są sprawy polskie. Oczywiście, pochlebiają nam bardzo komentarze pana Camerona" - mówiła rzeczniczka w komentarzu przekazanym przez agencję.

Wybór na szefa Rady Europejskiej Tuska lub też któregoś z dwóch byłych premierów państw bałtyckich może pomóc w przezwyciężeniu oporów krajów Europy Wschodniej przed wyborem na szefową unijnej dyplomacji obecnej minister spraw zagranicznych Włoch Federiki Mogherini - zauważa Reuters.

Brytyjski dziennik "Guardian" podał, że Cameron "zamierza na unijnym szczycie w sobotę powiedzieć przywódcom UE, iż Tusk byłby mocnym kandydatem do kierowania agendą reform w UE".

(j.)