Donald Trump przygotowuje się do nałożenia na Iran nowych sankcji, być może już w przyszłym tygodniu - taką informację przekazał w środę Biały Dom. Dzień wcześniej Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z umowy nuklearnej światowych mocarstw z Iranem z 2015 roku.

Szef Pentagonu zabrał głos ws. Iranu. Padły jednoznaczne słowa

​Szef Pentagonu Jim Mattis powiedział w środę, że USA będą wraz z sojusznikami pracować nad tym, by Iran nie zdobył broni atomowej. Dzień wcześniej prezydent Donald Trump powiedział, że wycofuje USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Teheranem. czytaj więcej

Będziemy nadal wywierać na nich maksymalną presję, ogromne sankcje... Wszystkie sankcje, które obowiązywały przed zawarciem umowy, są już gotowe i przygotowujemy się do wprowadzenia dodatkowych sankcji, które mogą pojawić się już w przyszłym tygodniu - ogłosiła rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

Dzień wcześniej Donald Trump ogłosił, że wycofuje USA z porozumienia nuklearnego z Teheranem, a "potężne sankcje" wobec Iranu wchodzą w życie. Ocenił, że umowa z 2015 roku była "sama w swej istocie" nieudana, i stwierdził, że jego kraj ma dowody na to, iż Teheran pracował nad programem nuklearnym mimo jej podpisania.

Zawarta w lipcu 2015 umowa między sześcioma mocarstwami - Stanami Zjednoczonymi, Francją, Wielką Brytanią, Chinami, Rosją i Niemcami - a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego Teheranu w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. Wyjście USA z tego układu było jedną ze sztandarowych obietnic Donalda Trumpa w kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku.


(e)