"Dialog z islamem wymaga słuchania, cierpliwości i pokory" - powiedział Franciszek podczas spotkania z naukowcami Papieskiego Instytutu Studiów Arabskich i Islamistyki. Jak dodał, najskuteczniejszym antidotum na wszelką przemoc jest edukacja, która prowadzi do odkrycia i zaakceptowania różnic jako bogactwa.

Papieski Instytut Studiów Arabskich i Islamistyki działa w Rzymie od 50 lat. Papież zauważył, że placówka  przygotowuje ekspertów w dziedzinie dialogu z muzułmanami. Obecnie - jak dodał - jest on szczególnie potrzebny. U podstaw dialogu powinno być spotkanie i słuchanie drugiej strony. Podchodzi się do drugiego na palcach, tak, by nie podnieść pyłu, który przyćmiłby wzrok - dodał Franciszek.

Jego zdaniem, w ostatnich latach mimo "pewnych nieporozumień i trudności" doszło do postępu w dialogu międzyreligijnym, także z islamem. Papież wyraził też przekonanie, że dialog chrześcijańsko-muzułmański "wymaga cierpliwości i pokory, towarzyszących pogłębionym studiom". Ostrzegł również, że "ogólnikowość i improwizacja mogą przynieść odwrotny skutek czy wręcz być przyczyną trudności i zakłopotania".

Potrzebne jest trwałe i stałe zaangażowanie, aby uniknąć tego, że bylibyśmy nieprzygotowani na różne sytuacje i konteksty - powiedział papież.