Francuski gwiazdor Gerard Depardieu przybył do czarnomorskiego kurortu Soczi. "Ma spotkać się z rosyjskim prezydentem i być może odebrać z jego rak rosyjski paszport" - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

W samej Francji bardzo niewiele wiadomo o podróży Depardieu do Soczi - w sumie tylko tyle, że ma się tam spotkać z Putinem, który przyznał rosyjskie obywatelstwo temu aktorowi, pragnącemu uciec przed zapowiadaną, drastyczna podwyżką podatków we Francji.

Media zwracają jednak uwagę na komentarz Amnesty International. Szef belgijskiej sekcji tej organizacji Philippe Hensmans zasugerował, że - jeżeli Depardieu przeniesie się do Rosji - to będzie tam pewnie mógł wieść spokojny żywot - pod warunkiem, że nie odważy się krytykować Putina. W przeciwnym razie bowiem mogą tam czekać poważne problemy - dużo poważniejsze, niż we Francji.

Aktor oszalał?


"Hipokryta", "obłudnik", "na starość oszalał", "troszczy się tylko o swój portfel", "nie ma krztyny patriotyzmu". Tak coraz więcej Francuzów reaguje na przyjęcie przez Gerarda Depardieu rosyjskiego obywatelstwa i wychwalanie "wzorowo demokratycznych" - jego zdaniem - rządów Władimira Putina.

Kiedy wcześniej gwiazdor chciał ubiegać się o belgijskie obywatelstwo, by uciec przed drastyczną podwyżką podatków we Francji - w sondażu gazety "Le Figaro" popierało go 40 procent rodaków. Już wtedy jednak 34 procent Francuzów było zszokowanych zachowaniem aktora i - według ankiety przeprowadzonej wśród czytelników renomowanego tygodnika "L’Express" - zamierzało bojkotować jego filmy. Po opublikowaniu listu Depardieu wychwalającego Putina i "wielką rosyjską demokrację" coraz więcej paryżan oburza się, że tym razem Depardieu naprawdę grubo przesadził.

Przekonał się o tym korespondent RMF FM Marek Gładysz, który rozmawiał z przechodniami na ulicach Paryża. Depardieu to hipokryta! Wszyscy wiedzą, że Putin nie jest wzorem demokraty. Depardieu interesuje w Rosji tylko 13-procentowy podatek dochodowy! - wyjaśnił Markowi Gładyszowi oburzony 35-letni urzędnik Jacques. To wstyd żeby się tak podlizywać Putinowi - na starość Depardieu oszalał! - powiedziała mu młoda paryżanka Anne-Marie. Jeżeli naprawdę kochałby Francję, to zostałby, żeby ją odbudowywać po kryzysie - dodał paryski student Stephane.

"Rosja to wielka demokracja"


W liście pokazanym w czwartek przez rosyjską telewizję Depardieu oznajmił, że zwracał się o paszport rosyjski i cieszy się, że tę prośbę spełniono. Podkreśla swą sympatię do Władimira Putina i nazywa Rosję "wielką demokracją". Według kanału pierwszego rosyjskiej telewizji list zawiera komentarz Depardieu. Tak, zwróciłem się o paszport i cieszę się, że dostałem zgodę - głosi tekst opublikowany po rosyjsku i francusku, zatytułowany: "Apel do dziennikarzy rosyjskich". Depardieu wyjaśnia, że "uwielbia Rosję, jej pisarzy, historię oraz ludzi w Rosji". Mój ojciec był swego czasu komunistą i słuchał Radia Moskwa. To także część mojej kultury - dodaje w liście.

Gwiazdor podkreśla, że darzy wielką i odwzajemnioną sympatią prezydenta Putina i że mówił o tym prezydentowi Francji Francois Hollande'owi. Powiedziałem mu, że Rosja jest wielką demokracją, że nie jest krajem, gdzie premier mógłby nazwać obywatela żałosnym - głosi oświadczenie. Tym słowem określił aktora premier Francji Jean-Marc Ayrault po tym, gdy Depardieu przed wysokimi podatkami we Francji przeniósł się do Belgii. Właśnie w reakcji m.in. na tę krytykę aktor zapowiedział, że chce zwrócić francuski paszport. W liście opublikowanym przez telewizję Depardieu wyznaje też, że Moskwa jest dla niego "zbyt wielką metropolią", i że woli wieś, a w Rosji "zna cudowne miejsca". Zapewnia, że ma zamiar uczyć się rosyjskiego. List kończy się słowami "Sława Rossii!" (chwała Rosji!) i "Spasibo!" (dziękuję).

Putin dobroczyńca


Na stronie internetowej Putina opublikowany został w czwartek dekret, w którym prezydent przyznaje Depardieu obywatelstwo rosyjskie. Następnie rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow wyjaśnił, że Depardieu zasłużył się dla kultury i kinematografii rosyjskiej. 20 grudnia Putin na dorocznej konferencji prasowej oświadczył, że jest gotów przyznać aktorowi rosyjski paszport, jeżeli ten wyrazi takie życzenie. Mamy z nim bardzo dobre stosunki - zapewnił. Depardieu często bywa w Rosji na festiwalach filmowych, m.in. jako członek jury festiwalu w Moskwie, i na wielu innych imprezach z udziałem celebrytów. Wystąpił też w kilku reklamach - m.in. jednego z banków, keczupu oraz sklepu spożywczego.

Dzień po Putinie premier Dmitrij Miedwiediew zaprosił francuskiego gwiazdora do Rosji, zapewniając, że jej władze nie zamierzają zmieniać podatku dochodowego wynoszącego 13 proc. "Le Monde" informował wówczas, że Depardieu rozpatruje możliwość przyjęcia obywatelstwa rosyjskiego, czarnogórskiego lub belgijskiego. W czwartek dziennik przypomniał, że aktor w gronie bliskich przyjaciół miał powiedzieć, jeszcze przed publiczną deklaracją rosyjskiego prezydenta, że "Putin przysłał mu paszport". Gazeta wypomina też w czwartek Depardieu kontakty z autorytarnymi przywódcami na obszarze byłego ZSRR. Między innymi jego zeszłoroczną wizytę w Czeczenii i publiczne pochwały pod adresem tamtejszego prezydenta Ramzana Kadyrowa.

"Haniebna" ucieczka gwiazdora


63-letni Depardieu, jeden z najlepiej opłacanych aktorów nad Sekwaną, oświadczył tuż przed Nowym Rokiem, że orzeczenie francuskiej Rady Konstytucyjnej, która uchyliła projekt ustawy nakazującej najbogatszym Francuzom płacenie 75-procentowego podatku, nie zmieni jego decyzji o wyjeździe z ojczyzny.

Kilka tygodni temu Depardieu przeprowadził się do Belgii, aby uchronić się przed wysokimi podatkami, i jest od niedawna zameldowany w wiosce Nechin tuż przy granicy z Francją. W połowie grudnia Depardieu powiedział, że zamierza oddać paszport francuski i rozważa przyjęcie obywatelstwa belgijskiego. 

We Francji projekt nałożenia 75-procentowego podatku dochodowego na bogaczy został na razie zablokowany przez Radę Konstytucyjną, ale rząd zapowiedział, że nie da za wygraną. Według rzeczniczki rządu, nowy tekst zostanie tak zredagowany, by Rada Konstytucyjna uznała go za zgodny z ustawą zasadniczą i bogacze będą mimo wszystko musieli płacić ten podatek.