​Francuskie instytucje i organizacje broniące swobód obywatelskich zaprotestowały przeciwko nowej wielkiej kartotece, zwanej TES. Mają być w niej zamieszczone dane wszystkich 60 mln Francuzów. Dekret w tej sprawie został ogłoszony tydzień temu.

Kartoteka elektroniczna zawierać ma dane osobiste wszystkich Francuzów: numer paszportu, dowodu osobistego, adres, dane biometryczne i inne informacje, jak adres e-mail. Kartotece nadano nazwę TES, francuski skrót dla "zabezpieczonych dokumentów elektronicznych".

Francuskie MSW ogłosiło, że główne cele wprowadzenia kartoteki to wydawanie dokumentów oraz możliwość sprawdzania ich autentyczności, a także ułatwienie dochodzeń antyterrorystycznych.

Zasadnicze zarzuty wobec kartoteki, przedstawione min. przez CNIL (Komisja Państwowa Informatyki i Swobód) i CNN (Państwowa Rada Cyfryzacji) to łączenie wszystkich danych w jednym miejscu.

To świetny cel dla hakerów i dla państw, które źle nam życzą - powiedział w wywiadzie radiowym prezes CNN Mounir Mahjoubi. Banki mają wszelkie zabezpieczenia, a ciągle są włamania do ich systemów - dodał.

Kartotekę TES ostro skrytykowała w wywiadzie prasowym sekretarz stanu ds. cyfryzacji Axelle Lemaire, zarzucając bezpośrednio ministrowi spraw wewnętrznych Bernarde'owi Cazeneuve, że "miał nadzieję, że to przejdzie niezauważone". Zapowiedziała, że będzie rozmawiać z prezydentem Francois Hollande'em w tej sprawie.

Podobny projekt w 2012 roku spotkał się z krytyką opozycji

Podobny projekt przedstawiony w 2012 r. przez rządzącą wtedy centroprawicę spotkał się z ostrym potępieniem socjalistycznej opozycji. Jeden z jej deputowanych porównywał projekt z kartoteką ludności wprowadzoną w czasie II wojny światowej przez kolaboracyjny rząd Vichy.

CNIL przypomniał w poniedziałek, że projekt został wtedy określony przez Radę Konstytucyjną (trybunał konstytucyjny), jako "sprzeczny z Deklaracją Praw Człowieka i Obywatela z r. 1789".

Aby uniknąć podobnego osądu Rady Konstytucyjnej obecnie, rząd zapewnia, że "nowa kartoteka nie daje możliwości identyfikacji na podstawie zdigitalizowanej fotografii i odcisków palców zarejestrowanych w kartotece".

(łł)