Czterech Afgańczyków przetrzymywanych przez ponad 10 lat w amerykańskim więzieniu Guantanamo zostało uwolnionych i odesłanych do ojczyzny. To pierwszy taki przypadek od 5 lat. Mężczyźni byli podejrzewani o współpracę z talibami. Większość zarzutów się nie potwierdziła.

Byli więźniowie polecieli w nocy z piątku na sobotę amerykańskim samolotem wojskowym do Kabulu, a następnie zostali przekazani afgańskim władzom. To pierwszy taki transfer do Afganistanu od 2009 r. - powiedział anonimowy przedstawiciel władz USA.

Prezydent USA Barack Obama obiecał, że zamknie więzienie, gdy prawie sześć lat temu obejmował urząd, mówiąc o szkodach, jakie zadało ono wizerunkowi Stanów Zjednoczonych na świecie. Jednak dotychczas tego nie zrobił, częściowo z powodu przeszkód ze strony Kongresu USA.

Wraz z wcześniejszymi zwolnieniami, w tym ostatnio sześciu więźniów z Urugwaju, liczba osób przetrzymywanych w Guantanamo spadła do 132. 64 więźniów ma zgodę na transfer.

Szawali Chan, Chi Ali Gul, Abdul Ghani i Mohamed Zahir nie są uważani za zagrożenie dla bezpieczeństwa i od dawna mieli zgodę na opuszczenie więzienia. Waszyngton zdecydował się na ich zwolnienie po otrzymaniu formalnego wniosku w tej sprawie od nowego prezydenta Ghaniego, który objął stanowisko zaledwie trzy miesiące temu.

Zarzuty odrzucone

Mężczyźni ci zostali zatrzymani, gdyż podejrzewano ich o przynależność do talibów lub innych powiązanych z nimi ugrupowań zbrojnych. Jednak większość z tych zarzutów została odrzucona i osoby te w najgorszym razie mogły być bojownikami niskiego szczebla - powiedział wysoki rangą przedstawiciel władz USA.

Afgański rząd zapewnił Stany Zjednoczone, że byli więźniowie będą dobrze traktowani w ojczyźnie. Mają wkrótce spotkać się ze swoimi rodzinami.

Ich zwolnienie jest oznaką poprawy stosunków amerykańsko-afgańskich - powiedział anonimowy przedstawiciel władz USA, cytowany przez agencję Reutera. Agencja Associated Press pisze, że jest to symbol zaufania Waszyngtonu do nowego prezydenta Afganistanu. W Guantanamo nadal przetrzymywanych jest ośmiu innych Afgańczyków.

(abs)