Po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim sekretarz stanu USA Hillary Clinton podczas ich wspólnego wystąpienia potwierdziła plany obecności wojsk amerykańskich w Polsce - w tym oddziału lotniczego i elementów obrony antyrakietowej. Sikorski poinformował, że planuje się w związku z tym umieszczenie w Polsce "stałej jednostki wojsk lotniczych".

Jak ogłosili obaj nasi prezydenci w grudniu, planujemy rozmieścić nowy stały oddział sił powietrznych w Polsce, zbudować elementy obrony antyrakietowej w Polsce i, jak ustalono na szczycie NATO, opracować plan ewentualnościowy (na wypadek zagrożeń) dla regionu - mówiła Clinton.

W czasie wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w grudniu w Waszyngtonie ogłoszono plan rotacyjnej obecności w Polsce amerykańskich samolotów F-16.

W rozmowie z Clinton szef polskiej dyplomacji potwierdził w imieniu prezydenta Komorowskiego zaproszenie prezydenta Baracka Obamy do Polski na spotkanie prezydentów krajów Europy Środkowej, które odbędzie się w maju Warszawie.

Ze strony amerykańskiej - dodał - nie ma jednak jeszcze potwierdzenia tej wizyty.

Hillary Clinton została zaproszona na szczyt krajów Partnerstwa Wschodniego w Warszawie 3 października.