Były szef chińskiej firmy farmaceutycznej został skazany na śmierć w zawieszeniu za korupcję. Sąd w Szanghaju uznał go winnym przyjęcia łapówek na łączną sumę ośmiu milionów dolarów. Wyrok śmierci zawieszono na dwa lata. Tego typu wyroki są zwykle zamieniane na dożywotnie więzienie - przypomina AP.

Firma, którą zarządzał Wu, to trzeci największy producent leków i drugi największy dystrybutor produktów farmaceutycznych w Chinach. Jest ona również spółką matką firmy Shanghai Hualian Pharmaceutical, zamkniętej w 2007 roku za produkcję skażonych leków na białaczkę. Firmie zarzucano, że leki wywołują bóle nóg i częściowy paraliż u dziesiątków pacjentów.

W 2007 roku w Chinach wykonano wyrok śmierci na byłym szefie państwowego organu regulacyjnego ds. żywności i lekarstw Dengu Xiaoyu. W zamian za łapówki zatwierdził on do użytku wadliwy lek, który podejrzewa się o spowodowanie śmierci kilku osób.

Sprawa Denga stała się symbolem walki z kryzysem zaufania do bezpieczeństwa produktów, wywołanego wykryciem potencjalnie śmiertelnych substancji w towarach eksportowych, od karm dla zwierząt po ryby.

W Chinach wykonuje się co roku więcej wydanych przez sądy wyroków śmieci niż we wszystkich innych krajach razem wziętych - przypomina AP.