RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Chińska sonda dotarła na Księżyc

Publikacja: Sobota, 14 grudnia (18:40) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Sukces chińskich naukowców - sonda Chang'e-3 wylądowała na Księżycu. Informację przekazała państwowa agencja Xinhua. Jest to pierwsze miękkie lądowanie na Księżycu od prawie czterech dekad.

Jak relacjonuje chińska telewizja, po kilkunastominutowej przerwie w łączności do centrum sterowania lotów dotarła informacja o wylądowaniu sondy. Cały proces lądowania trwał 12 minut.

Sonda wyposażona jest w zdalnie sterowany pojazd księżycowy o nazwie "Jaspisowy królik". Ma on w niedzielę wieczorem rozpocząć na Księżycu prace, które potrwają co najmniej trzy miesiące.

Poruszający się na sześciu kołach pojazd przystosowany jest do pokonywania trudnych przeszkód terenowych. Jego nazwa pochodzi z mitologii chińskiej, według której "jaspisowe króliki" żyją na powierzchni Srebrnego Globu i towarzyszą chińskiej bogini Księżyca Chang'e.

Chiny mają już na swym koncie dwa spektakularne sukcesy w podboju kosmosu - misje sondy Chang'e-1 wystrzelonej w 2007 r. i sondy Chang'e-2 wystrzelonej w 2010, które umożliwiły dokonanie szczegółowych obserwacji Księżyca z orbity.

(abs)

Źródło: RMF24/PAP
Tagi: Księżyc

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: