Sensacyjne odkrycie archeologiczne w Narbonie na południu Francji. W czasie przygotowań do budowy apartamentowców natrafiono na starożytną nekropolię z czasu od I do III wieku naszej ery.

Nekropolia o powierzchni ponad pięciu tysięcy metrów kwadratowych składa się wg. archeologów z około tysiąca grobów. Do tej pory zbadano tylko część z nich, ale już odkryto tam bezcenne - z historycznego punktu widzenia - marmurowe stele oraz amfory oraz inne przedmioty codziennego użytku.

Specjaliści podkreślają, że oprócz grobów ludzi bogatych, odkryto też nagrobki niewolników. Budowa apartamentowców została wstrzymana. Wykopaliska będę trwać co najmniej do lata przyszłego roku.

Już w sierpniu tego roku ogłoszono, że  archeolodzy odkryli inną starożytną nekropolię w Nimes na południu Francji. Pochodzi ona z I oraz II wieku naszej ery. Natrafiono na nią w czasie trwających już sześć lat wykopalisk w rejonie starożytnych obwarowań miasta Nimes.

Odkryto tam na ponad 50 grobów dzieci, które zostały pochowane z cennymi przedmiotami. Większość szczątków znajdowała się w sarkofagach.

Opracowanie: