25-letnia Ghoncheh Ghavami została aresztowana 20 czerwca, gdy wraz z koleżankami próbował wejść na stadion Azadi w Teheranie. W tym dniu rozgrywany był mecz siatkówki mężczyzn Irak – Włochy. Dziś o jej uwolnienie rodzina i przyjaciele walczą w internecie.

Ghoncheh Ghavami aresztowano dwa miesiące temu, kiedy wraz z kilkoma innymi kobietami próbowała wejść na mecz siatkarski mężczyzn. Została zwolniona, ale kiedy kilka dni później przyszła do więzienia po swoje rzeczy, znów ją aresztowano. Tym razem przewieziono ją do więzienia Evin, znanego z przetrzymywania w nim więźniów politycznych i dziennikarzy. Przebywa w nich do dziś.

Kobieta została zatrzyma na podstawie przepisów prawnych wprowadzonych w Iranie po Rewolucji Islamskiej z 1979 roku. Zabraniają one m. in. kobietom oglądania meczów, w których grają mężczyźni

Ghavami, która studiuje prawo w Londynie, ma podwójne obywatelstwo: brytyjskie i irańskie. Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że wie o całej sprawie, ale jego kompetencje dyplomatyczne w kwestiach Iranu są ograniczone.

Rodzina młodej kobiety jest zszokowana cała sytuacją i próbuje jej pomóc. Kampania, mająca na celu jej uwolnienie, ma już 9000 polubień na Facebooku. Doprowadziła również do protestów na innych meczach narodowej drużyny Iranu.

źródło independent.co.uk (ab)