Chcesz kupić dom we Francji za jedno euro? Już niedługo będzie to możliwe w mieście Roubaix przy granicy z Belgią. Władze chcą w ten sposób ożywić starą, biedną dzielnicę robotniczą, w której wiele domów zostało opuszczonych.

Na początku na sprzedaż wystawionych ma zostać tylko 20 domów, bo władze miasta chcą bowiem sprawdzić, czy będzie się to cieszyło dużym zainteresowaniem. Będzie można kupić każdy z nich za 1 euro, ale w zamian nowi właściciele będą musieli zobowiązał się do szybkiego przeprowadzenia niezbędnych prac remontowych, bo domy są stare, opuszczone i zaczynają się rozsypywać. Drzwi i okna większości z nich są zamurowane.

Dzielnica o nazwie Pile, w której znajdują się mieszkania, uważana jest za jedną z najbiedniejszych we Francji - jest tam wysokie bezrobocie i przestępczość. Imigranckie bandy handlują tam na ulicach narkotykami, częste są również włamania i podpalenia samochodów. Władze miasta Roubaix mają jednak nadzieję, że wraz z napływem nowych właścicieli oblicze tej dzielnicy radykalnie się zmieni.

(abs)