Wielki chaos kolejowy we Francji! Kilkadziesiąt tysięcy pasażerów utknęło w pociągach i na dworcach w regionie paryskim. Paraliż spowodowała seria awarii instalacji elektrycznych.

Najpierw przestała kursować część ekspresów, w tym kursujących na liniach międzynarodowych. Poza tym pociągi osobowe i kolejki podmiejskie. Niektóre składy stanęły w szczerym polu. Zdesperowani podróżni zaczęli wychodzić na tory. Dlatego - z powodów bezpieczeństwa - zatrzymano w nocy wszystkie pociągi na w północnej i wschodniej części regionu paryskiego. Dyrekcja kolei przeprosiła klientów, obiecała też zwrot pieniędzy za bilety.

Wyleciała z pracy, bo pociąg się spóźniał

Francuskie koleje publiczne (SNCF) mają coraz więcej problemów. W marcu przegrały precedensowy proces w Lyonie. Sad uznał, że z powodu regularnych opóźnień pociągów, 25-letnia Soazik Parassols straciła pracę. Przewoźnik musiał wypłacić jej odszkodowanie - 3 tysiące euro. 

Kobieta nie ma samochodu, więc dojeżdżała do pracy pociągiem. Szybko okazało się, że - jak twierdzi - pociągi prawie codziennie kursowały z opóźnieniem. Zaczęła więc przychodzić na dworzec z ponad półgodzinnym zapasem czasowym. Niekiedy - z powodu awarii technicznych - "obsuwa" sięgała półtorej godziny. Kobieta została w końcu zwolniona z pracy za powtarzające się spóźnienia, choć jej kompetencje zawodowe oceniane były pozytywnie.

Adwokaci kolei twierdzili, że młoda kobieta spóźniała się do pracy również wtedy, kiedy pociągi kursowały punktualnie. Sędziowie uznali jednak, że nie przekreśla to winy dyrekcji kolei. Adwokat Soazik Parassols oskarżył tę ostatnią o okłamywanie klientów. Według niego, dyrekcja doskonale wiedziała, że rozkład jazdy kolejki jest czysto teoretyczny, ale nic nie zrobiła, by tę sytuację zmienić.

Przedstawiciel pani Parasssols oskarżył również francuskie koleje o "dyskryminację geograficzną" podróżnych. W regionie paryskim ekspresowa kolejka podmiejska kursuje zazwyczaj punktualnie, bo jest tam więcej klientów Sieci kolejek wokół innych miast - szczególnie na najmniej zatłoczonych liniach - zostały natomiast zaniedbane.