Jedna z najcenniejszych ikon w soborze Aleksandra Newskiego w Sofii została zdewastowana przez wandala - podało bułgarskie radio. Według zarządcy świątyni, wartość XIX-wiecznego obrazu szacuje się na 2 mln euro.

Ikona Jezusa Chrystusa, znajdująca się w centralnym ołtarzu świątyni, jest dziełem rosyjskiego malarza Wiktora Wasniecowa. Chuligan najprawdopodobniej rzucił w nią ciężkim kamieniem. Szkło chroniące ikonę zostało stłuczone, a płótno obrazu rozdarte. W momencie ataku wandala sobór był pusty.

Minister kultury Weżdi Raszidow zarządził natychmiastową naprawę obrazu. Renowacją dzieła zajmą się eksperci Narodowej Galerii Sztuk Pięknych. Ubiegłotygodniowe trzęsienie ziemi o sile 5,8 w skali Richtera pod Sofią poważnie uszkodziło dwie świątynie - rosyjską cerkiew Św. Mikołaja oraz jedyny w bułgarskiej stolicy XVI-wieczny meczet Bania Baszy, którego kopuła grozi zawaleniem.

Kolejny spektakularny akt wandalizmu

Incydent w Sofii nie jest niestety odosobnionym przypadkiem. O chuliganach bezmyślnie niszczących bezcenne dzieła sztuki słyszy się bardzo często. Ostatnio głośno było o sprawie wandala z Czech. Mężczyzna wspiął się na zabytkowy praski zegar astronomiczny i zniszczył jego kamienne obramowanie. Dzięki zapisom z kamer bezpieczeństwa na rynku Starego Miasta straż miejska zdołała go zatrzymać.