W starciach między zwolennikami odsuniętego od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego i siłami bezpieczeństwa zginęło w całym Egipcie co najmniej 278 osób - poinformowało późnym wieczorem egipskie ministerstwo zdrowia, dodając, że większość ofiar to cywile. Sytuacja w kraju jest bardzo niebezpieczna. Polska ambasada w Kairze ostrzega turystów: nie opuszczajcie ośrodków turystycznych. Przeczytajcie relację "minuta po minucie" z tego, co działo się w środę w Egipcie.

22:50 W starciach między zwolennikami odsuniętego od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego i siłami bezpieczeństwa zginęło w środę w całym  Egipcie co najmniej 278 osób -  poinformowało późnym wieczorem egipskie ministerstwo zdrowia, dodając, że większość ofiar to cywile. Ministerstwo potwierdziło wcześniejsze informacje, że wśród zabitych jest 43 policjantów.

22:05 Premier Egiptu Hazim el-Biblawi wystąpił z obroną podjętej na polecenie jego rządu interwencji przeciwko protestacyjnym obozowiskom zwolenników obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego, twierdząc, że władze nie miały innego wyboru.

Uznaliśmy, że sprawy osiągnęły stan, którego szanujące siebie państwo nie może zaakceptować - powiedział Biblawi w nadanym przez telewizję wystąpieniu. Dodał, że doszło do "rozprzestrzenienia się anarchii oraz ataków na szpitale i komisariaty policji".

21:45 Dramatyczne nagranie z Egiptu.

21:30 Egipskie służby bezpieczeństwa zlikwidowały oba obozowiska zwolenników obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego w Kairze.

21:00 Polska wyraża zaniepokojenie eskalacją konfliktu i przemocy w Egipcie - głosi oświadczenie MSZ. Zaapelowano w nim do wszystkich stron sporu o powrót do stołu rozmów.

20:45 Organizacja zrzeszająca zwolenników obalonego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego zaapelowała do Egipcjan, by w całym kraju organizowali demonstracje przeciw - jak to ujęli - wojskowemu przewrotowi, który pozbawił Mursiego władzy. Do kontynuowania protestów wezwała organizacja Anti-Coup Alliance (sojusz przeciwko przewrotowi).

20:26 "Przemoc nie jest rozwiązaniem" - zaapelował John Kerry, sekretarz stanu USA do władz Egiptu.

20:20 Siły bezpieczeństwa aresztowały przywódców Bractwa Muzułmańskiego - podała telewizja BBC. Wśród aresztowanych znaleźli się przywódcy ruchu Mohammed el-Beltagi i Essam el-Erian, rzecznik Ahmed Aref, a także główny teolog Abdel-Rahman el-Bar. Aresztowano również związanego z Bractwem radykalnego duchownego. Trzech aresztowanych, w tym Beltagi, było poszukiwanych przez prokuraturę pod zarzutem podżegania do przemocy i spiskowania w celu zabójstwa demonstrantów wzywających do obalenia Mursiego.

19:50 Policja przejęła całkowitą kontrolę nad placem przed meczetem Rabaa al-Adawija w Kairze, gdzie od ponad miesiąca demonstrowali zwolennicy obalonego islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego - przekazała państwowa agencja prasowa MENA.

19:30 10 osób zostało zabitych w Aleksandrii - podały zagraniczne media.

18:43 "Nie mogę ponosić odpowiedzialności za choćby jedną kroplę krwi" - podkreślił ElBaradei.

18:39 Czołowy działacz egipskiej świeckiej opozycji i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Mohamed ElBaradei ustąpił ze stanowiska tymczasowego wiceprezydenta państwa w reakcji na użycie przez władze siły wobec islamistycznych demonstrantów.

W wysłanym do tymczasowego prezydenta Egiptu Adlego Mansura liście rezygnacyjnym ElBaradei zaznaczył, że istniały pokojowe opcje dla rozwiązania obecnego kryzysu politycznego.

18:32 Zakaz wychodzenia z domu w godzinach nocnych obejmuje m.in. prowincje: Kair, Giza, Aleksandria, Bani Suwajf, Al-Buhajra, Synaj Południowy (gdzie znajduje się popularne wśród turystów miasto Szarm asz-Szajch), Synaj Północny, Suez, Ismailia, Al-Minja, Asjut oraz Sauhadż.

17:50 MSZ na razie nie ma niepokojących sygnałów od polskich turystów przebywających w Egipcie - powiedział dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Michał Safianik. Dodał, że resort na bieżąco obserwuje sytuację w tym kraju.

17:40 Jak podaje ministerstwo zdrowia w Egipcie, liczba zabitych wzrosła do 149 osób. Bractwo Muzułmańskie twierdzi, że ofiar jest znacznie więcej.

17:32 Prezydent Obama wezwał władze Egiptu do poszanowania podstawowych praw człowieka.

17:30 Jak podaje państwowa telewizja, zwolennicy prezydenta Mursiego zastrzelili czterech policjantów będących na posterunku.

17:29 Stany Zjednoczone potępiły użycie przemocy wobec protestujących w Egipcie.

17:15 Władze Egiptu ustanowiły godzinę policyjną w 11 prowincjach, m.in. w Kairze, Aleksandrii i Suezie; będzie ona obowiązywać od godz. 19 do godz. 6 - poinformowała telewizja państwowa.

17:00 Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle zaapelował do wszystkich sił politycznych w Egipcie o powrót do dialogu i negocjacji w celu uniknięcia  dalszej eskalacji przemocy. 

16:50 Jak podaje gazeta Gulf News, w czasie zamieszek zginęła jedna dziennikarek pracujących przy wydaniu magazynu XPRESS.

16:37

16:33

16:30 95 osób zginęło, a 874 zostały ranne w starciach między zwolennikami obalonego islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego a siłami bezpieczeństwa w Egipcie - podał egipski resort zdrowia. Wcześniej ministerstwo informowało o 56 zabitych.

16:00 Od godz. 16 przez miesiąc w całym Egipcie będzie obowiązywał stan wyjątkowy - poinformował urząd prezydenta. Urząd nakazał też armii, aby udzieliła MSW wsparcia w przywracaniu w kraju porządku.

15:45 Polska ambasada w Kairze odradza polskim turystom opuszczanie ośrodków turystycznych w związku z niespokojną sytuacją w Egipcie. Tamtejsze siły bezpieczeństwa od rana likwidują w Kairze dwa obozy zwolenników obalonego prezydenta Mursiego. 

15:30 Operator kamery telewizji SkyNews został zabity w trakcie zamieszek.

15:00 Państwowa stacja telewizyjna Nile TV, powołując się na ministerstwo spraw wewnętrznych, podała, że sześciu członków egipskich sił bezpieczeństwa zginęło, a 66 odniosło obrażenia w środę podczas rozbijania obozów islamistów w Kairze.

Według porannych informacji, co najmniej 124 zwolenników Mursiego, obalonego przez wojsko na początku lipca, zginęło w środę na placu przed meczetem Rabaa al-Adawija w Kairze. Takie informacje przekazał dziennikarz AFP, który zdołał policzyć ciała złożone w trzech prowizorycznych kostnicach. Manifestanci mówią o ponad 2200 zabitych i ok. 10 tys. rannych, jednak agencja zaznacza, że liczb tych nie można zweryfikować z niezależnych źródeł.

Dwa kairskie place - przed meczetem Rabaa al-Adawija oraz Al-Nahda przed uniwersytetem - to miejsca, gdzie od ponad miesiąca trwają największe demonstracje zwolenników odsuniętego od władzy prezydenta, domagających się jego powrotu do władzy.

Egipskie siły bezpieczeństwa przystąpiły do likwidowania obu tych obozów.

Zamieszki ogarnęły cały Egipt

Tymczasem co najmniej 17 osób zginęło w prowincji Fajum, na południowy zachód od Kairu, w starciach, jakie wywiązały się między zwolennikami Mursiego a siłami bezpieczeństwa - podała państwowa agencja MENA. Jak relacjonowali świadkowie, islamiści zaatakowali co najmniej dwa komisariaty policyjne i podpalili zaparkowane przed nimi radiowozy. Do konfrontacji doszło również pod siedzibą gubernatora prowincji.

Co najmniej pięć osób zginęło w mieście Suez, na północy kraju, podczas szturmu islamistów na rządowy budynek. Świadkowie podali, że podpalono transporter opancerzony.

Według agencji AP starcia wybuchły w Aleksandrii, na północy kraju, a także w położonych w Delcie Nilu prowincjach Al-Buhajra i Asz-Szarkijja.