W piątek odbędzie się eksperckie spotkanie polskich władz z przedstawicielami Komisji Europejskiej ws. budzącego kontrowersje przekopu Mierzei Wiślanej - dowiedziała się korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. O pilne spotkanie ws. Mierzei prosiła Bruksela, o czym nasza dziennikarka informowała jako pierwsza. Spotkanie odbędzie się w belgijskiej stolicy.

Komisja Europejska w zeszłym tygodniu poprosiła o pilne spotkanie po tym, jak w Polsce rozpoczęły się prace związane z budową kanału żeglugowego. A Bruksela, przypomnijmy, w grudniu wezwała stronę polską do wstrzymania prac do czasu wyjaśniania wszelkich wątpliwości.

Jak zauważa Katarzyna Szymańska-Borginon, w czasie zaplanowanego na piątek spotkania w Brukseli przedstawiciele Komisji Europejskiej będą z pewnością pytać o przeprowadzoną już wycinkę drzew, będą chcieli także wyjaśnić np. kwestię ewentualnych środków kompensujących - jak budowa sztucznej wyspy z materiałów z przekopu.

Bruksela nie chce upolityczniać sprawy. Ma wątpliwości co do samego uzasadnienia inwestycji, więc spotkanie będzie miało charakter ściśle techniczny.


Opracowanie: