Brigitte Bardot wytyka Polsce niedopuszczalne łamanie praw zwierząt! Była gwiazda francuskiego kina oskarża premier Ewę Kopacz, że pozwala na „niegodne cywilizowanego kraju” oskubywanie z piór żywych kaczek i gęsi.

Brigitte Bardot zarzuca polskim władzom, że pozwalając na tego typu barbarzyńskie działania, które narażają ptaki na skrajne cierpienia, łamią ratyfikowaną przez nasz kraj Europejską konwencję o ochronie zwierząt hodowlanych i gospodarskich.

Ten barbarzyński proceder, który przysparza ptakom ogromnego cierpienia i powoduje poważne obrażenia, powtarza się nawet cztery razy w roku! Rany pospiesznie zaszywają na żywo osoby odpowiedzialne za wyskubanie jak największej ilości piór w jak najkrótszym czasie... To zachowanie niegodne cywilizowanego kraju - czytamy w liście protestacyjnym.

Afera wybuchła po nadaniu przez francuską telewizję publiczną reportażu, którego autorzy twierdzą, ze nielegalny proceder jest praktykowany w Polsce i na Węgrzech. Broniąca praw zwierząt Fundacja Brigitte Bardot żąda od Ewy Kopacz położenia temu kresu i zachęca konsumentów do bojkotu ubrań zawierających ptasie pióra. Pióra embrionalne gęsi i kaczek wykorzystywane są głównie do produkcji kurtek puchowych.

Brigitte Bardot wysłała równie ostry w tonie list do premiera Węgier Viktora Orbana.

(mal)