​Rosyjski biznesmen Walerij Pszeniczny został znaleziony martwy w więzieniu w Petersburgu. Według raportu, do którego dotarła "Nowaja Gazieta", mężczyzna był przed śmiercią torturowany i gwałcony.

Według "Nowaja Gazieta" Pszeniczny mieszkał w celi wraz z trzema innymi więźniami. 5 lutego około godz. 14 dwóch z nich zostało wezwanych na przesłuchanie, a trzeci poszedł na spotkanie z prawnikiem. Jak zauważono na kamerach monitoringu, po 15 minutach biznesmen został zabrany z celi. Nie opuścił budynku więzienia, ale nie wiadomo gdzie wtedy był i kiedy dokładnie wrócił do celi. Około godziny 16 strażnik wrócił z jednym ze współwięźniów Pszenicznego. Wtedy znaleźli powieszone ciało biznesmena.

Według strażników, Pszeniczny powiesił się na sznurkach z kaptura swojej bluzy. Więziennicy przyznali także, że już wcześniej próbował powiesić się na kablu od ogrzewacza.

Z tą wersją nie zgadzają się jednak bliscy Pszenicznego. Twierdzili, że zawsze był silną osobą i nie sprawiał wrażenia kogoś, kto mógłby popełnić samobójstwo. Dziennikarze zauważają także, że sznurek od kaptura miał około 40 centymetrów długości, a więc niemożliwe byłoby powieszenie się na nim.

Z raportu śledczych wynika, że przed śmiercią Pszeniczny został zgwałcony. Wzięto próbki spermy wszystkich pracowników zakładu, jednak żadna nie pasowała do znalezionego materiału biologicznego. Wyglądało więc na to, że biznesmen został zaatakowany przez "kogoś z zewnątrz". Oprócz tego na jego ciele znaleziono ślady rażenia prądem i liczne cięcia. Miał także złamany kręgosłup.

Przed śmiercią biznesmen przekazał żonie notkę, w której trzykrotnie napisał, by "nikomu nie płacić".

Walerij Pszeniczny został zatrzymany w styczniu 2018 roku. Miał zawyżyć kontrakt na projekt łodzi podwodnej "Warszawianka", na czym wraz z inżynierem Glebem Emelczenkowem mieli zyskać przynajmniej 100 milionów rubli (5,4 mln zł).

"Nowaja Gazieta" informowała, że w 2016 roku służby zatrzymały w tej sprawie Andrieja Pietrowa, który zeznał przeciwko Pszenicznemu i Emelczenkowi. Po tym, jak mężczyźni zostali aresztowani, Pietrow został wypuszczony na wolność.

(az)