"Otrzymaliśmy od libijskiego ministra sprawiedliwości potwierdzenie aresztowania Saifa al-Islama Kaddafiego" - podało biuro Międzynarodowego Trybunału Karnego. Syn byłego dyktatora Libii był ścigany za zbrodnie przeciwko ludzkości.

Prokurator Luis Moreno-Ocampo zapowiedział, że w przyszłym tygodniu pojedzie do Libii, aby z tamtejszymi władzami omówić kolejne działania po schwytaniu syna dyktatora.

Libijskie władze już zapowiedziały, że chcą Saifa al-Islama Kaddafiego sądzić w kraju, a nie odsyłać do Hagi, gdzie mieści się siedziba Trybunału.

UE apeluje o osądzenie Saifa al-Islama w pełnej współpracy z MTK

O osądzenie Saifa al-Islama w pełnej współpracy z MTK zaapelowała Unia Europejska. Libijskie władze powinny teraz zagwarantować, że Saif al-Islam będzie osądzony w zgodzie z wymogami rzetelnego procesu i w pełnej współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym - podkreślił rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, Michael Mann.

Międzynarodowe organizacje praw człowieka wezwały do przekazania Saifa al-Islama do Hagi w obawie o jego bezpieczeństwo, po tym gdy jego ojciec został zabity miesiąc temu po schwytaniu przez siły powstańcze.

Saif al-Islam został zatrzymany na południu Libii

39-letni Saif al-Islam został zatrzymany na południu Libii, ok. 50 kilometrów od miasta Aubari, wraz z kilkoma współpracownikami. Według niepotwierdzonych doniesień, konwój syna obalonego dyktatora zmierzał do sąsiedniego Nigru. Zdjęcia schwytanego Saifa al-Islama pokazała libijska telewizja Free Libya; widać na nich, że mężczyzna jest ranny w rękę.

27 czerwca MTK wydał nakazy aresztowania Muammara Kaddafiego (został zabity 20 października w okolicach Syrty), Saifa al-Islama oraz byłego szefa libijskiego wywiadu Abdullaha al-Senussiego, zarzucając im zbrodnie przeciwko ludzkości podczas tłumienia rewolty w Libii.