Dwie biografie francuskiej Pierwszej Damy, Carli Bruni-Sarkozy, przebojem wdarły się do pierwszej dziesiątki bestsellerów nad Sekwaną. I to w niecałe dwa tygodnie od pojawienia się w księgarniach. Książki: "Carla, życie sekretne" Besmy Lahouri oraz "Carla i ambitni" Michaela Darmona i Yves'a Derai opublikowano niemal jednocześnie w połowie września.

Według przedstawionego w piątek rankingu Ipsos/Livres Hebdo, pierwsza pozycja, określana jako "biografia nieautoryzowana", zajmuje w tym tygodniu drugie miejsce pod względem sprzedaży w kategorii "literatura faktu". Z kolei książka autorstwa dwójki dziennikarzy, Darmona i Derai, plasuje się w tym samym zestawieniu na 9. pozycji.

Autorką książki "Carla, życie sekretne" jest dziennikarka Besma Lahouri, która ma już na swym koncie napisaną w 2008 roku opowieść biograficzną o innej sławnej francuskiej postaci - piłkarzu Zinedinie Zidanie. Nakład napisanej przez nią biografii Bruni sięgnął już 45 tysięcy egzemplarzy.

Druga książka o Pierwszej Damie, "Carla i ambitni", wywołała duży rozgłos w mediach z powodu zamieszczonego w niej dialogu między Bruni a małżonką prezydenta USA Michelle Obamą. Według autorów, do wymiany zdań doszło 31 marca podczas oficjalnej kolacji w Waszyngtonie wydanej na cześć pierwszej pary Francji. A u ciebie, jak to jest? - miała spytać Amerykankę Carla Bruni-Sarkozy o jej życie w Białym Domu. Nawet mi nic nie mów. To po prostu piekło, nie daję już rady - miała na to odpowiedzieć Michelle Obama.

Po opublikowaniu książki zarówno rzeczniczka Michelle Obamy, jak i sama Carla Bruni-Sarkozy zaprzeczyły, by kiedykolwiek Pierwsza Dama USA wypowiedziała takie słowa.