​Wydział śledczy białoruskiego KGB zakończył wstępne śledztwo w sprawie niedoszłego kandydata na prezydenta Białorusi Wiktara Babaryki, który został oskarżony m.in. o łapówkarstwo i pranie pieniędzy - poinformowano we wtorek na stronie białoruskiego KGB.

W komunikacie poinformowano, że wydział śledczy KGB zakończył wstępne śledztwo w sprawie karnej dotyczącej kierownictwa Bielhazprambanku.

"Organizator przestępczej działalności, były prezes zarządu Biełhazprambanku Wiktar Babaryka" został oskarżony z artykułów o "otrzymaniu przez zorganizowaną grupę łapówek w szczególnie dużej wysokości" oraz pranie pieniędzy.

Czterech wiceprezesów - Siarhiej Szaban, Alaksandr Iljasiuk, Kirił Badzieja i Dzmitryj Kużmicz - oraz byli wiceprezesi Alaksiej Zadojka i Siarhiej Dabralot zostali oskarżeni o łapówkarstwo.

Założyciel firmy Aktiwlizing Wiktar Kabiak został oskarżony o wręczenie łapówki w szczególnie dużej wysokości.

Wszyscy podsądni w pełni przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw - z wyjątkiem Babaryki - podało KGB.

Potencjalny kandydat na prezydenta Białorusi

Wiktar Babaryka ubiegał się o status kandydata w wyborach i zebrał rekordową liczbę ponad 400 tys. podpisów poparcia. 

W czerwcu został zatrzymany i aresztowany w związku z zarzutami przestępstw finansowych. Centralna Komisja Wyborcza nie zarejestrowała go jako kandydata w wyborach, a jego sztab poparł Swiatłanę Cichanouską.

Pod koniec października jego adwokat poinformował o przedłużeniu mu aresztu do 18 grudnia.