Apple ma w planach wprowadzenie nowych ikon. Amerykańska firma podjęła się stworzenia zestawu symboli związanych z niepełnosprawnością. Wśród przedstawionych przez spółkę znaków znalazły się takie jak proteza nogi, czy kobieta i mężczyzna poruszający się na wózku inwalidzkim.

Według przedstawicieli Apple obecnie nie ma zbyt wielu emotikon, które prezentowałyby to, jak wygląda życie ludzi borykających się z niepełnosprawnościami. Firma uważa, że dzięki wprowadzeniu tego typu symboli temat niepełnosprawności byłby bardziej powszechny i rozumiany. Pies przewodnik, protezy nogi i ręki oraz aparat słuchowy to tylko niektóre z zaproponowanych przez Apple emotikon.

Apple swoją propozycję przedstawiło organizacji Unicode Consortium, zajmującej się ocenianiem pomysłów na nowe emotikony. Podkreśliło jednocześnie cel, jaki firma chce osiągnąć przez wprowadzenie tego typu znaków: W emotikonach można przebierać - jest ich bardzo dużo, jednak żadne z nich nie przedstawiają doświadczeń ludzi niepełnosprawnych. Ich urozmaicenie wypełniłoby swego rodzaju lukę i zapewniłoby lepsze doznania wszystkim użytkownikom.

Apple podkreśla również, że przedstawiony przez nich zestaw emotikon nie wyczerpuje zagadnień związanych z niepełnosprawnościami. Jest jedynie punktem wyjścia dla większej reprezentacji różnorodności w świecie emoji.

Oto cała lista proponowanych przez Apple emotikon:

  • pies przewodnik,
  • pies towarzyszący (pies specjalnie przeszkolony do pomocy osobom niepełnosprawnym),
  • protezy nogi i ręki,
  • kobieta i mężczyzna idący z laską dla niewidomych osób,
  • kobieta i mężczyzną wskazujący na swoją głuchoniemotę,
  • kobieta i mężczyzna poruszający się ręcznie oraz automatycznie sterowanym wózkiem inwalidzkim,
  • ucho z założonym aparatem słuchowym.

(mk)