Dla powstrzymania nielegalnej migracji "Grupa Wyszehradzka musi znaleźć nowych sojuszników. Potrzebujemy Austrii i innych krajów" - stwierdził w wywiadzie dla agencji Reuters Andrej Babisz, którego partia ANO wygrała, według wstępnych wyników, wybory parlamentarne w Czechach.

Oczywiście mamy sojusznika w Austrii, w osobie pana Kurza, który ma takie samo zdanie w kwestii migracji jak my - powiedział lider ANO, mając na myśli Sebastiana Kurza, szefa konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP), która przed tygodniem wygrała wybory parlamentarne w Austrii.

Grupa Wyszehradzka musi znaleźć również innych sprzymierzeńców. Potrzebujemy Austrii i innych krajów, na Bałkanach czy też Słowenii, Chorwacji i być może innych - dodał.

Podczas konferencji prasowej po zakończeniu głosowania Babisz zapewniał z kolei, że ANO to partia proeuropejska, która chce odgrywać aktywną rolę w kształtowaniu polityki UE.

Czechy są integralną częścią Unii Europejskiej oraz NATO - podkreślał.

Zaznaczył również, że jego partia "nie jest ukierunkowana na Wschód".

W wywiadzie dla Reutera zapewnił zaś, że nie chce współpracować z komunistami i ze skrajną prawicą.

9 partii w Izbie Poselskiej

Centroprawicowy ruch ANO wygrał przeprowadzone w piątek i sobotę wybory do czeskiej Izby Poselskiej. Według wstępnych wyników po przeliczeniu wszystkich głosów, podanych przez Czeski Urząd Statystyczny (CSU) w sobotę późnym wieczorem, partia Babisza zdobyła 29,7 proc. głosów.

Drugie miejsce zajęła Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) z poparciem na poziomie 11,3 proc., a trzecie - Piraci (10,8 proc). Skrajnie prawicowe ugrupowanie Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD), obiecujące referendum ws. wystąpienia z Unii Europejskiej, poparło 10,6 proc. głosujących.

5-procentowy próg wyborczy przekroczyli jeszcze: Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSCM; 7,8 proc.), Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD) obecnego premiera Bohuslava Sobotki (7,3 proc.), Unia Chrześcijańska i Demokratyczna - Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-CSL; 5,8 proc.), liberalno-konserwatywny ruch TOP 09 (5,3 proc.) oraz Burmistrzowie i Niezależni STAN (5,2 proc.).

Frekwencja wyborcza wyniosła 60,8 proc.

Oficjalne wyniki wyborów mają zostać podane w poniedziałek.

Miliarder na celowniku prokuratury

Andrej Babisz, który dzięki swej wieloletniej działalności biznesowej zajmuje drugie miejsce na liście najbogatszych obywateli Republiki Czeskiej, ustąpił w maju ze stanowiska wicepremiera i szefa resortu finansów. Zrobił to pod naciskiem premiera Bohuslava Sobotki, oskarżającego go o domniemane nadużycia podatkowe.

6 września Izba Poselska wyraźną większością głosów uchyliła immunitet zasiadającego w niej Babisza, o co wystąpiła prokuratura w związku z toczącym się przeciwko niemu śledztwem. Miliarder twierdzi, że działania prokuratury motywowane są politycznie.


(e)