Były gubernator stanu Minnesota Tim Pawlenty, polityk polsko-niemieckiego pochodzenia, oficjalnie zgłosił swoją kandydaturę do nominacji prezydenckiej z ramienia Partii Republikańskiej (GOP) w wyborach w 2012 r. Według sondaży Pawlenty ma na razie tylko kilkuprocentowe poparcie wyborców swej partii i ustępuje kilku innym kandydatom.

Z sytuacji w GOP wynika jednak, że jego notowania powinny rosnąć i eksperci wymieniają go jako jednego z głównych faworytów w wyścigu do nominacji.

Pawlenty, syn imigranta z Polski i Niemki, uchodzi za umiarkowanego Republikanina, choć ostatnio podkreśla swoje konserwatywne poglądy w takich sprawach jak aborcja, rola religii w społeczeństwie i dyscyplina fiskalna.

Jego największym atutem jest to, że był republikańskim gubernatorem w Minnesocie, stanie liberalnym, tradycyjnie głosującym na Demokratów. Zbierał tam bardzo dobre oceny - odchodząc z urzędu zostawił zrównoważony budżet bez podnoszenia podatków.

W przeszłości popierał opodatkowanie emisji gazów cieplarnianych, zgodnie z postulatami administracji prezydenta Baracka Obamy, ale ostatnio oświadczył jednoznacznie, że był to błąd.

Pawlenty ma robotnicze pochodzenie - jego ojciec był kierowcą ciężarówki. Zmienił wyznanie z katolickiego na protestancko-ewangelikalne, co powinno mu pomóc w kręgach wpływowej w GOP religijnej prawicy.