Internetowy gigant Amazon.com ogłosił, że w pierwszym dniu świąt Bożego Narodzenia rozpocznie wielką wyprzedaż. Duchowni anglikańscy przypominają, że święta to wyjątkowe wydarzenie rodzinne i religijne.

Pierwszy dzień świąt jest dla anglikanów tym, czym Wigilia dla katolików. Wielkie sklepy wstrzymują się z wyprzedażą do drugiego dnia świąt, a mniejsze są zwykle zamknięte. Amazon tym razem postanowił ubiec konkurentów, korzystając z luki w prawie. Ustawa zakazująca w Wielkiej Brytanii handlu w pierwszy dzień świąt nie dotyczy bowiem handlu internetowego.

Amazon liczy, że wtorkowe obroty sięgną 307 mln funtów, 50 proc. więcej niż w standardowym dniu handlowym - donoszą media.

Biskupi ostrzegają


Anglikańskie autorytety ostrzegły, że świętom grozi przekształcenie się w "okres polowań na specjalne okazje", co jest sprzeczne z wymiarem religijnym i rodzinnym. Grozi nam to, że gadżety przejmą kontrolę nad naszym życiem. Święta to okres, w którym rodzina może się spotkać, skoncentrować uwagę na dzieciach i coś wspólnie przeżyć - powiedział lord George Carey, były arcybiskup Canterbury.

Święta to oaza w świecie, często zwariowanym. Szkoda, że nie jesteśmy zdolni wytrzymać jednego dnia, nie myśląc o gromadzeniu rzeczy materialnych - stwierdził z kolei biskup Norwich Graham James.

Nowy abp Canterbury Justin Welby, obejmujący godność z początkiem 2013 r., przestrzegł przed szalonymi wydatkami i szalonymi zabawami. Najlepszą zabawą jest celebracja wiary, a więc tego, co nieprzemijające, a nie świętowanie, dające poczucie ucieczki od rzeczywistości - przestrzegł. Wskazał też, że święta to okres "miłości i troski o najbliższych".