Uzbrojeni funkcjonariusze rosyjskich służb przeprowadzili w środę rewizję w Fundacji Walki z Korupcją (FBK), kierowanej przez jednego z liderów antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. On sam został najpierw zatrzymany, a po niedługim czasie wypuszczony.

Rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz poinformowała na Twitterze, że przyczyną rewizji było nieusunięcie filmu "On wam nie Dimon", dokumentującego śledztwo FBK o ukrytym majątku premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa i rosyjskiego oligarchy miliardera Aliszera Usmanowa.

Poinformowano również, że funkcjonariusze, którzy wtargnęli do biura FBK to jednostki specjalne państwowej służby egzekucji wyroków sądowych. Rewizję przeprowadzali w hełmach, kamizelkach kuloodpornych i z bronią.

Nikt nie został zatrzymany. Mnie po prostu siłą wywlekli z biura. Korytarze przy pomieszczeniach FBK i @navalnylive (studio nagrań YouTube) zostały zablokowane przez czarne czapeczki. Wszystkie przedmioty są konfiskowane - napisał na Twitterze Nawalny.

Agencja Reutera podała, że rosyjskie służby przejęły głównie sprzęt techniczny, w tym laptopy.

Niewygodny dla Miedwiediewa film

Film "On wam nie Dimon" został opublikowany w marcu 2017 r. W związku z odmową jego usunięcia z kanału Nawalnego w serwisie YouTube wszczęto sprawę karną, w której podejrzany jest dyrektor FBK Iwan Żdanow. Rewizja - jak napisał Nawalny - odbyła się właśnie w ramach tego dochodzenia.

Reuters zwraca uwagę, że do nalotu na siedzibę FBK doszło nazajutrz po tym, jak Nawalny powiedział, że przymusowe wcielenie do wojska jednego z jego współpracowników w odległej bazie lotniczej w Arktyce oznaczało "porwanie i nielegalne zatrzymanie". Zaginiony w poniedziałek współpracownik nawalnego, Rusłan Szaweddinow, został zlokalizowany w środę w rosyjskiej bazie wojsk obrony przeciwrakietowej na jednej z wysp archipelagu Nowa Ziemia.

Nawalny jest prawnikiem i działaczem opozycji, autorem popularnego w Rosji bloga. Kierowana przez niego FBK regularnie publikuje materiały śledcze na temat nadużyć korupcyjnych w najwyższych kręgach rosyjskich władz.