Nigeryjski mistrz szachowy Tunde Onakoya pobił rekord Guinnessa najdłuższego maratonu królewskiej gry. Odbył się on na Times Square w Nowym Jorku. Mężczyzna grał w szachy ponad 60 godzin z rzędu. Onakoya ma nadzieję na zebranie 1 miliona dolarów na cele charytatywne, aby wesprzeć edukację szachową dzieci.

Setki kibiców z nigeryjskiej społeczności pojawiło się na Times Square w Nowym Jorku, aby dopingować rekordzistę. Jak podaje BBC, pojawiła się tam nawet nigeryjska gwiazda afrobeats Davido. Fani zapewnili muzykę i częstowali widownię klasycznymi nigeryjskimi potrawami. Całe wydarzenie było nadawane na żywo na Twitchu, serwisie do transmisji wideo.

Wiceprezydent i gubernator o rekordzie Onakoyi

Na temat rekordu zdobytego przez Tunde Onakoya wypowiedział się nawet wiceprezydent Nigerii i przedstawiciel lokalnych władz w tym kraju. Pan Onakoya jest symbolem doskonałości i odporności, które wyróżniają Nigeryjczyków zarówno w kraju, jak i za granicą, a my stoimy z nim w duchu, gdy oczarowuje świat z Times Square w Nowym Jorku. Idź, stwórz historię i zapisz nasze imię w złocie - napisał na platformie X Kashim Shettima.

Każde wielkie zwycięstwo zaczyna się od pojedynczego, odważnego ruchu przypominającego śmiały gambit - odważnego ruchu, który na nowo definiuje możliwości - napisał na X gubernator stanu Lagos w Nigerii Babajide Sanwo-Olu.

Kim jest Tunde Onakoya?

Tunde Onakoya ma 29 lat i pochodzi z nigeryjskiej ubogiej rodziny. Mężczyzna nauczył się grać w szachy u fryzjera w slumsach w Lagos, gdzie dorastał. 

Jest zwycięzcą m.in. National Friends of Chess i Chevron Chess Open.

Poprzednie rekordy

Poprzedni rekord świata, uznany przez Guinness World Records, wynosił 56 godzin, 9 minut i 37 sekund i został ustanowiony przez norweski duet Hallvard Haug Flatebø i Sjur Ferkingstad w 2018 roku. Uczestnicy mieli do wykorzystania 5 minut przerwy na godzinę. Rekord został ustanowiony w hotelu Scandic Maritim w norweskim mieście Haugesun.

Co ciekawe, wcześniejszy rekord ustanowiony został przez Polaków. Jacek Gajewski i Wojciech Waruga spędzili w 2017 roku przy szachownicy ponad 50 godzin. Rekord ten został pobity podczas mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych i szybkich.

Opracowanie: Gabriela Szczepaniec