Pięćset dni jakie pozostały do rozpoczęcia piłkarskich mistrzostw Europy Ukraińcy świętowali we wtorek nie w Kijowie, lecz w Brukseli. W Parlamencie Europejskim przedstawili prezentację poświęconą swoim przygotowaniom do turnieju.

500 dni przed Euro 2012 Ukraina ma jasność co do wszystkich obiektów, które przygotowywane są z myślą o mistrzostwach. Najważniejsze sprawy to budowa i modernizacja stadionów oraz lotnisk, które zostaną oddane do użytku jeszcze w tym roku - mówił do eurodeputowanych ukraiński minister ds. rodziny, młodzieży i sportu Rawił Safiullin. Zwrócił uwagę, że postępy, których dokonał jego kraj w przygotowaniach do Euro w ostatnim roku, zostały zauważone przez UEFA.

Rok 2012 zapisze się w ukraińskiej historii jako rok odnowy państwa, w szczególności w dziedzinie infrastruktury - oświadczył Safiullin, cytowany przez agencję Ukrinform. Wcześniej szef departamentu ds. Euro 2012 przy ministerstwie rozwoju regionalnego i budownictwa w Kijowie podał, że gotowych jest 60 procent obiektów budowanych, bądź modernizowanych dla potrzeb turnieju. Sześćdziesiąt procent to oczywiście wskaźnik umowny, ponieważ niektóre stadiony i porty lotnicze gotowe są na 90, a nawet 100 procent - podkreślił.

Ukrinform wymienia we wtorek najważniejsze obiekty, które zostaną oddane do eksploatacji w bieżącym roku. Jest to przede wszystkim liczący prawie 70 tysięcy miejsc Stadion Olimpijski w Kijowie, który po trwającej jeszcze modernizacji zostanie otwarty w sierpniu. W podobnym terminie planuje się oddanie do użytku ponad 30-tysięcznego stadionu we Lwowie, który budowany jest od podstaw. Do końca roku zostaną otwarte także nowe terminale na lotniskach w Doniecku, Lwowie i Kijowie.

Przed Euro 2012 Ukraina otworzyła dotychczas dwa stadiony. Pierwszy do użytku oddany został obiekt, należący do klubu piłkarskiego Szachtar w Doniecku. 50-tysięczną Donbas-Arenę otwarto w sierpniu 2009 roku, a ufundował ją jeden z najbogatszych Ukraińców Rinat Achmetow. Na ten jeden z najnowocześniejszych stadionów na świecie i otaczający go park wyłożył ok. 400 mln dolarów.