Prawie 50 milionów indyków trafi dziś na stoły Amerykanów. W USA - jak zawsze w ostatni czwartek listopada - przypada najważniejsze święto - Dzień Dziękczynienia.

Amerykanów czeka prawdziwa uczta! Na przygotowanie dziękczynnej kolacji wydali dziesiątki miliardów dolarów - tak wynika ze wstępnych szacunków. Stoły będą uginać się od jedzenia. Nie może zabraknąć pieczonej szynki, słodkich ziemniaków i oczywiście indyka. 

Polacy mieszkający w USA też świętują, ale po swojemu.

Ja robię na przykład białą kiełbasę, a do indyka podaję - zamiast tradycyjnego, brązowego sosu, który Amerykanie serwują, robię sos z naszych polskich grzybów. Podaję też pierożki - mówi pani Krystyna, Polka, która w Stanach Zjednoczonych mieszka od 30 lat. Dodaje, że na deser musi być również tradycyjny pumpkin pie, czyli ciasto dyniowe, ale oprócz tego również nasza szarlotka.

Wielu Amerykanów po tym obżarstwie ruszy też do sklepów, bo jutro czarny piątek: dzień wielkich wyprzedaży w USA. Największe sieci ogłosiły, że sklepy w tym roku otwarte zostaną już w czwartek wieczorem.