Ponad 30 lat temu zaginął 5-letni Lubos Bednar. I choć formalnie dochodzenie w sprawie zniknięcia chłopca na Słowacji zamknięto w 2008 roku, jego zdjęcie nie zniknęło z rejestru osób poszukiwanych. Na prośbę słowackich kolegów, polska policja publikuje podobiznę chłopca.

Na prośbę policji słowackiej nasi funkcjonariusze opublikowali informację o zaginięciu sprzed 30 lat. Sprawa Lubosa Bednara, który zniknął sprzed bloku 27 sierpnia 1988 roku, pozostała nierozwiązana mimo wysiłków ówczesnych służb Czechosłowacji, a później policji słowackiej. W historii czechosłowackiej kryminologii jest to jedna z najstarszych i wyjątkowych spraw, która pozostaje nierozwiązana. Zgodnie z krajowymi przepisami sprawa poszukiwawcza została formalnie zamknięta w 2008 roku.

Mając na uwadze siłę mediów społecznościowych, policja publikuje zdjęcie 5-latka oraz wizerunek, jak mógłby wyglądać dziś jako 35-letni dziś mężczyzna.  

5-letni Lubos bawił się ze starszym bratem przed blokiem w miejscowości Puchov. Ok. 12:00 matka zawołała chłopców przez okno na posiłek. Starszy chłopiec wrócił do domu, ale bez Lubosa. 5-latek miał powiedzieć bratu, że musi pójść gdzieś za budynek.

Ojciec wyszedł na zewnątrz po malca, ale Lubosa już nie było. Najpierw szukał syna na własną rękę, później z sąsiadami, aż w końcu zawiadomił ówczesną Służbę Bezpieczeństwa Publicznego.

Chłopca nigdy nie odnaleziono.

Ewentualne informacje mogące stanowić wskazówkę co do losów Lubosa Bednara można również przesyłać na adres poczty elektronicznej Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP - cpozkgp@policja.gov.pl.

(j.)