Kilka dorosłych żubrów z Puszczy Białowieskiej postanowiło skorzystać z karmy dostarczanej przez leśników. Dzięki zainstalowanej kamerze, można je podejrzeć online.

Kamerę zainstalowano na śródleśnej polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej, na terenie Nadleśnictwa Browsk (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku). To jedno z miejsc, gdzie leśnicy wykładają zimą karmę dla żubrów, dlatego zwierzęta chętnie odwiedzają polanę i spędzają na niej dużo czasu.

Gdy nie ma ich jednak przed kamerami, pokazywany jest krajobraz puszczańskiej polany i mniejsze zwierzęta, które najłatwiej zaobserwować po zmierzchu. W nocy obserwację umożliwiają reflektory podczerwieni. Zwierzęta nie widzą tego światła, więc nie wpływa ono na ich zachowanie i dobowy rytm życia.

Na polanie zdarza się widzieć nie tylko żubry. Często z karmy korzystają jelenie. Polanę odwiedzają też zające, czasem pojawi się kuna, co dzień przylatują stada sójek, dzwońców i trznadli. Jest szansa, że gdy puszczę skuje mróz, pojawią się też sarny i dziki.

TUTAJ można oglądać żubry.


(abs)