Piąty dzień protestu maszynistów w śląskich Przewozach Regionalnych oznacza kolejny dzień utrudnień dla pasażerów. Związkowcy grożą rozlaniem protestu na całą Polskę. Dziś też wchodzą w życie zmiany w rozkładzie jazdy w trzech województwach. Czy zaskoczą podróżnych?

12 pociągów nie wyjedzie dziś na tory w województwie śląskim. To skutek protestu maszynistów, którzy są na zwolnieniach lekarskich. Pociągi znikną na liniach z Katowic do Wodzisławia, Bielska-Białej oraz do Kielc. Na trasie Czechowice-Dziedzice - Oświęcim zamiast pociągów pojadą dziś autobusy.

Wtorek jest piątym dniem chorobowego protestu maszynistów na Śląsku. Powodem jest brak wypłaty pensji za wrzesień. Dotknęło to blisko półtora tysiąca pracowników. Kolejowa spółka Przewozy Regionalne zrzuca odpowiedzialność na urząd marszałkowski w Katowicach, a urząd na spółkę.

Reporterka RMF FM Anna Kropaczek ustaliła, że protestem nie zainteresował się nikt z resortu transportu. Nie wiadomo, kiedy się skończy. Przewozy Regionalne, zgodnie z zapowiedzią, przelały wczoraj na konta każdego z pracowników połowę wrześniowej pensji, ale to kolejarzy nie satysfakcjonuje. Oni nie pracują na pół gwizdka, tylko pracują pełną parą - powiedział Mariusz Samek z Solidarności. Samek obawia się, że przy następnej wypłacie problem może wrócić.

W związku z sytuacją w śląskich Przewozach Regionalnych pogotowie strajkowe we wszystkich regionalnych spółkach ogłosił Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych. Na razie nie wiadomo, czy i kiedy dojdzie do strajku. Związkowcy złożyli też zawiadomienie do prokuratury. My uważamy, że jest to ewidentna dyskryminacja pracowników śląskiego zakładu ze względu na miejsce zatrudnienie - mówił przewodniczący związku Leszek Miętek.

Zmiany w rozkładzie jazdy w Małopolsce, Świętokrzyskiem i na Podkarpaciu

Czwarta w tym roku zmiana rozkładu jazdy pociągów wchodzi w życie w Małopolsce. Godziny odjazdów zmieniają się z powodu remontów na kolejnych odcinkach torów. Największe problemy będą mieli podróżni na trasie z Nowego Sącza do Krynicy. Tam na kilkanaście dni zniknął pociągi, a zastąpią je autobusy. Mają się one zatrzymywać na stacjach PKP, ale nie wszędzie. W Żegiestowie przystanek będzie obok domu wczasowego, w Muszynie w Rynku a w Nowym Sączu - Biegonicach przy stacji benzynowej.

Kolejowa Komunikacja Autobusowa wprowadzona będzie na następujących odcinkach:

Krynica - Nowy Sącz - Krynica w dniach 16-19 październik br.,
Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Sucha Beskidzka - Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona w dniu 16 października br.,
Tarnów - Biadoliny - Tarnów w dniach 16-31 października br.,
Krynica - Muszyna - Krynica w dniach 16-30 października br.,
Sucha Beskidzka - Maków Podhalański - Sucha Beskidzka w dniu 17 października br.,
Maków Podhalański - Jordanów - Maków Podhalański w dniu 18 października br.,
Skawina - Radziszów - Skawina w dniach 26, 29 października br.,
Biały Dunajec - Zakopane - Biały Dunajec w dniu 25 października br.,
Chabówka - Nowy Targ- Chabówka w dniach 22-24 października br.,
Jordanów - Chabówka - Jordanów w dniu 19 października br.

Zmiany w rozkładach jazdy wprowadzone zostały także na Podkarpaciu i w województwie Świętokrzyskim. Nie zachowają się jednak długo ponieważ już 9 grudnia PKP wprowadzi nowe rozkłady jazdy pociągów.