2 maja to dzień szczególny – Święto Flagi Rzeczpospolitej. Od wielu lat wspólnie z Wami – słuchaczami RMF FM – świętujemy go w niecodzienny sposób. Z Biało-czerwoną zdobywaliśmy już najwyższe polskie góry czy przemierzaliśmy cały kraj w wielkich sztafetach. Tym razem także będziemy świętować, choć w nieco inny sposób. Wszystkie szczegóły poznacie 2 maja. Do zabawy zapraszamy jednak już teraz.

Wspólne świętowanie 2 maja w Dniu Flagi to już tradycja w RMF FM. Od kilku wielu lat organizujemy akcje, które angażują setki ludzi. Przemierzyliśmy już Polskę z południa na północ i z północy na południe. Byliśmy na najwyższych szczytach, lataliśmy, pływaliśmy, jeździliśmy koleją, podróżowaliśmy w każdy możliwy sposób. Zawsze z Biało-czerwoną. W ubiegłym roku rozstawiliśmy 10 tysięcy flag na krakowskich błoniach.  

W tym roku, mimo epidemii koronawirusa, także mamy zamiar uczcić Dzień Flagi. O szczegółach naszej tegorocznej akcji "Morze Flag" jednoczącej Polaków pod Biało-czerwoną, dowiecie się dokładnie 2 maja. Ale już teraz możecie do nas dołączyć. Napiszcie na kartce przesłanie, które chcecie przekazać całej Polsce i zróbcie zdjęcie. Załączcie je w formularzu TUTAJ>>>. Bądźmy "Zjednoczeni pod biało-czerwoną"!


A tak nasze wspólne świętowanie się zaczęło:

2013: Szaliki na monumentach

Tradycję wspólnego świętowania z RMF FM zaczęliśmy przed laty, w 2013 roku akcją "Szaliki na pomniki". Wzbudziła ona ogromne zainteresowanie: na Gorącą Linię przesyłaliście zdjęcia udekorowanych monumentów. Szaliki z napisem Polska otuliły szyje między innym wieszcza Adama Mickiewicza, kompozytora Fryderyka Szopena, astronoma Mikołaja Kopernika, ale także Żyrafy w chorzowskim parku, czy Misia Uszatka w Łodzi oraz wielu innych.


2014: Flaga na wysokości 152 metrów. Wynieśliśmy ją balonem!

Rok później 2 maja szczególnie świętowaliśmy w Krakowie. Na wysokość 152 metrów balonem wynieśliśmy gigantyczną biało-czerwoną flagę. Udało się ją rozwinąć na Bulwarach Wiślanych. 

Nasza flaga miała łącznie 180 metrów długości, ponad 6,5 metra szerokości i ważyła aż 150 kilogramów! W trwającym dwa tygodnie procesie jej tworzenia wykorzystano 1200 m kwadratowych materiału.

2015: Flagi na polskich szczytach

Z kolei w 2015 roku rozwiesiliśmy flagi na pięciu szczytach: Rysy, Babia Góra, Śnieżka, Tarnica i Łysica. ZOBACZCIE ZAPIS RELACJI NA ŻYWO! >>>

Flagi po rozłożeniu miały 2,5 metra szerokości i 4 metry długości. Nie były zbyt ciężkie - każda ważyła niecały kilogram. Nie chcieliśmy za bardzo obciążać naszych dziennikarzy.

2016: "Ubraliśmy" krakowską wieżę ratuszową w biało-czerwone barwy

W 2016 roku Dzień Flagi świętowaliśmy na Rynku Głównym w Krakowie. Ogromne flagi (szerokie na prawie 7 metrów i długie na około 30 metrów) zawisły z czterech stron wieży ratuszowej - na balkonach znajdujących się tuż pod tarczami zegara. Flagi na 70-metrowy budynek zostały wciągnięte przez alpinistów. 

Na słuchaczy czekało mnóstwo atrakcji - u stóp wieży ratuszowej stanęło nasze radiowe miasteczko. Tam odbywały się m.in. patriotyczne konkursy z nagrodami. Czas umilały polskie przeboje. 

2017: Z grodu Kraka do stolicy Tatr, czyli biało-czerwona sztafeta

W roku 2017 ruszyliśmy w Polskę i zorganizowaliśmy wielką biało-czerwoną sztafetę. Nasza ekipa przemierzyła kraj z północy na południe - zaczęliśmy na Helu, a skończyliśmy na Giewoncie, gdzie flagę wniósł nasz skialpinista Andrzej Bargiel. Po drodze zatrzymywaliśmy się w Gdańsku, Warszawie, Krakowie i Zakopanem, wszędzie tam spotykając się oczywiście z Wami, słuchaczami RMF FM.

2018: Sztafeta z północy na południe

Rok później, 2 maja 2018, postanowiliśmy powtórzyć sukces naszego wielkiego przejazdu przez całą Polskę. Tym razem jednak odwróciliśmy kierunek. Wystartowaliśmy wcześnie rano w Zakopanem, a tuż przed godziną 20:00 biało-czerwona flaga została wciągnięta na maszt ORP "Błyskawica". Zobaczcie zapis naszej relacji na żywo.

2019: Morze flag na krakowskich Błoniach

W 2019 roku ponownie byliśmy z Wami w Krakowie, u stóp Kopca Kościuszki. Największa położona w centrum miasta łąka w Europie, czyli krakowskie Błonia, zamieniła się w Morze Flag. Zobaczcie na filmach, jak wyglądała gigantyczna mapa Polski utworzona z 10 tysięcy biało-czerwonych flag.

Opracowanie: