​Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej utrzymuje ostrzeżenia dla wschodniej i południowej Polski. W tych miejscach obowiązują pierwszy drugi stopień zagrożenia.

"Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej" - tak brzmi komunikat dla południowej części województwa małopolskiego oraz Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

W Beskidzie Śląskim i Żywieckim nocą temperatury spadną nawet do -30 stopni Celsjusza. W ciągu dnia termometry wskażą maksymalnie -10 stopni. Wiatr słaby, nieprzekraczający 5 km/h.

W subregionie południowym województwa małopolskiego prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -29 do -25 stopni Celsjusza. Temperatura maksymalna w dzień będzie się wahała od -18 do -14 stopni. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 15 km/h.

Dla wschodniej części kraju przewiduje się silne mrozy. Tam wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia.

W poniedziałek na zachodzie, wschodzie oraz lokalnie na północy Polski zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami słabe opady śniegu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane.

Temperatura maksymalna od -13 na południowym wschodzie, -8 w centrum do -1 stopnia na północnym zachodzie i na wybrzeżu.

Pogoda dla Europy

Europa północna oraz południowo-wschodnia znajdować się będzie w poniedziałek pod wpływem niżów z ośrodkami w rejonie Islandii, Morza Czarnego i Krety.

Od Półwyspu Iberyjskiego przez Europę Centralną aż po północno-zachodnią Rosję rozciągać się będzie wyż z centrami nad Atlantykiem, Alpami i Białorusią. Polska będzie pod jego wpływem, wschodnia połowa kraju pozostanie w mroźnym powietrzu arktycznym, a zachodnia w cieplejszym, polarno-morskim.

(łł)