Po interwencji RMF FM minister kultury przeprasza licealistów i obiecuje pomoc. Bogdan Zdrojewski uderzył się w piersi w związku z zamieszaniem wokół matury z matematyki dla uczniów liceów plastycznych, podległych jego resortowi. Ministerstwo Kultury za późno dostosowało system nauczania w tych placówkach do obowiązującego systemu egzaminacyjnego.

Zdrojewski w rozmowie z reporterką RMF FM Kamilą Biedrzycką podkreślił jednak, że od testu matematycznego nie ma już odwrotu i będą go musieli pisać wszyscy, bez żadnych wyjątków.

Minister chce jednak pomóc maturzystom i obiecuje dofinansowanie dodatkowych lekcji matematyki, przede wszystkim tym, którzy na kilka miesięcy przed maturą z królową nauk sobie nie radzą. Jeżeli będą potrzeby, aby pomóc szkołom w przygotowaniu, czy nadrobieniu tej ewentualnej zaległości, to oczywiście z mojej strony istnieje pełna gotowość do tego.

Zapowiedź pomocy nie zmieni jednak faktu, że uczniów o wszystkim poinformowano za późno i mleko już się rozlało. Nasza reporterka zapytała więc ministra Zdrojewskiego, czy w związku z tym, tegorocznym maturzystom nie należą się przeprosiny: Tak, jak najbardziej. Od wszystkich ministrów po kolei i na tym szybko powinniśmy zakończyć, żeby nie tracili czasu i przygotowali się dobrze. Głowa do góry. Prawdziwy plastyk matematyki się nie boi, bo przecież rozwiązując zadania z geometrii może sobie nieźle... porysować.