Dziękuję tym ministrom, którzy kończą swoją służbę - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości powołania nowych ministrów. Prezydent szczególnie podziękował za współpracę byłej minister rozwoju Jadwidze Emilewicz i byłemu ministrowi rolnictwa Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu.

Prezydent w swoim wystąpieniu podziękował tym ministrom, którzy - jak mówił - "kończą swoją służbę". Chciałem wśród nich - z mojego punktu widzenia przede wszystkim wymienić - panią wicepremier Jadwigę Emilewicz i pana ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego - powiedział Andrzej Duda.

Współpracowaliśmy z Jadwigą Emilewicz nad rozwiązaniami dotyczącymi pakietów antyepidemicznych, walki z kryzysem koronawirusa, właśnie w sferze gospodarczej, dyskutując nad różnymi rozwiązaniami, by także ratować rynek pracy. Z Janem Krzysztofem Ardanowskim pracowaliśmy nad bardzo ważnymi sprawami polskiego rolnictwa, by mogło się rozwijać, by kwitło, a ludzie na polskiej wsi czuli, że są traktowani godnie, i że Polska dziękuje im za dostarczanie bezpieczeństwa żywnościowego - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent wyraził nadzieję, że odwołani ministrowie "dobrze przysłużyli się Rzeczpospolitej".

Przypomniał, że minął prawie rok od ostatnich wyborów parlamentarnych, w których - jak mówił - Zjednoczona Prawica odniosła drugie z rzędu spektakularne zwycięstwo wyborcze osiągając samodzielną większość parlamentarną i biorąc w swoje ręce odpowiedzialność za polskie sprawy na najbliższe cztery lata. Wyraził przekonanie, że "wielu w naszym kraju wierzy w to, że na znacznie dłużej, po skutecznych rządach poprzednich czterech lat".

Według prezydenta "wielu Polaków swoimi głosami dziękowało za poprzednie czterolecie od 2015 do 2019 roku; za dotrzymane zobowiązania, wdrożone programy społeczne". To wielkie dzieło Zjednoczonej Prawicy i tej w rządzie, i tej w parlamencie - mówił Duda. W tym kontekście wymienił byłą premier Beatę Szydło i obecnego szefa rządu Mateusza Morawieckiego.

Zaprzysiężenie nowego rządu

W ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowych ministrów rządu Mateusza Morawieckiego. Rekonstrukcja rządu nie jest w naszym państwie codziennością i dlatego zapewne jest ważnym momentem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości.

Najważniejsze zmiany zaszły na stanowisku wicepremierów. Do rządu dołączył Jarosław Kaczyński i powrócił Jarosław Gowin. Trójkę wicepremierów uzupełnia Zbigniew Ziobro.

Nowy rząd po rekonstrukcji będzie liczył 14 resortów. Część z nich zostanie zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony na nowe lub istniejące resorty.

Sprawdź relacji z uroczystości>>>