Prezydent Andrzej Duda powołał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, szefa Porozumienia Jarosława Gowina oraz Piotra Glińskiego na funkcje wicepremierów. Gowin jest też ministrem rozwoju, pracy i technologii, a Gliński szefem resortu kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. W ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowych ministrów rządu Mateusza Morawieckiego. "Rekonstrukcja rządu nie jest w naszym państwie codziennością i dlatego zapewne jest ważnym momentem" - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości. Nowy rząd po rekonstrukcji będzie liczył 14 resortów. Część z nich zostanie zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony na nowe lub istniejące resorty.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
Premier Mateusz Morawiecki dostał tymczasowo nową funkcję ministra cyfryzacji - do czasu likwidacji resortu.

Minister kultury Piotr Gliński otrzymał dodatkową funkcję ministra sportu.

Kolejna nowość to Jarosław Gowin, który po pół roku przerwy wrócił do rządu. Tym razem na stanowisko wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii.

Poza tym awans zaliczają minister finansów Tadeusz Kościński, który przejmuje także resort funduszy europejskich oraz minister klimatu Michał Kurtyka, który dostaje także resort środowiska.

W skład rządu wchodzi także Grzegorz Puda - czyli nowy minister rolnictwa.

Równocześnie prezydent zdymisjonował takie osoby jak Jadwiga Emilewicz, Danuta Dmowska-Andrzejuk, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Marek Zagórski oraz Marek Gróbarczyk.


15:13

To nie jest rekonstrukcja, to zbójecki podział łupów - w ten sposób powołanie nowych ministrów rządu Mateusza Morawieckiego ocenił lider PO Borys Budka. Rządzącym zarzucił, że nie mają pomysłu na "najważniejsze wyzwania stojące przed Polską".

"Gdy nie ma się pomysłu na najważniejsze wyzwania stojące przed Polską - demografia, ochrona zdrowia, polityka senioralna, deficyt budżetowy, rynek pracy czy polityka klimatyczna - pozostaje zajmowanie się personaliami. To nie jest (rekonstrukcja), to zbójecki podział łupów" - napisał szef Platformy Obywatelskiej na Twitterze.

14:36

"To bardzo podniosła chwila, można powiedzieć - historyczna. Rekonstrukcja rządu nie jest w naszym państwie codziennością i dlatego zapewne jest ważnym momentem, który - mam nadzieję - spotkał się dziś z tą piękną pogodą na dobry omen, na to, aby taka właśnie piękna pogoda w szerokim tego słowa znaczeniu przyświecała Polsce, polskiemu społeczeństwu, Zjednoczonej Prawicy i polskiemu rządowi na ten cały czas najbliższych lat urzędowania, tego państwu z całego serca życzę" - powiedział prezydent Andrzej Duda po uroczystości.

14:22

Michał Cieślak oraz Michał Wójcik powołani na ministrów - członków Rady Ministrów.

14:19

Grzegorz Puda powołany na ministra rolnictwa i rozwoju wsi. 

14:18

Marlena Maląg powołana na urząd ministra rodziny i polityki społecznej.

14:16

Michał Kurtyka powołany na ministra klimatu i środowiska.

14:14

Tadeusz Kościński powołany na ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej.

14:13

Prezydent Andrzej Duda powołał Jarosława Gowina na urząd wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii.

14:12

Prezydent powołał Piotra Glińskiego na wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz przewodniczącego Komitetu ds. pożytku publicznego.

14:12

Prezydent Andrzej Duda powołał Jarosława Kaczyńskiego na urząd wicepremiera. Według dotychczasowych doniesień, lider PiS ma stanąć na czele komitetu spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i obrony narodowej.

14:10

Prezydent Andrzej Duda powołał premiera Mateusza Morawieckiego na ministra cyfryzacji. 


(...)

Pierwotnie uroczystość miała się odbyć w poniedziałek, jednak tego dnia rano Przemysław Czarnek poinformował, że ma dodatni wynik testu na obecność SARS-CoV-2.

W tej sytuacji premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o wyznaczenie innego terminu dokonania zmian w Radzie Ministrów, a powiatowy inspektor sanitarny przeprowadził postępowanie epidemiologiczne, które miało na celu wskazanie osób narażonych na zakażenie i wyznaczył osoby do ewentualnej kwarantanny i badań.

W wyniku tego postępowania na kwarantannę zostali skierowani: wicepremier Jacek Sasin, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, odchodzący szef MEN Dariusz Piontkowski oraz wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Wieczorem w poniedziałek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że nowy termin zmian w rządzie to wtorek po południu. Zmiany zostaną przeprowadzone uwzględniając obostrzenia sanitarne - napisał Spychalski na Twitterze.

Później doprecyzował, że zaprzysiężeni zostaną wszyscy nowi ministrowie z wyjątkiem Przemysława Czarnka. Zmiany będą przeprowadzone wśród tych osób, które będą mogły być fizycznie w Pałacu Prezydenckim, w związku z powyższym także i wniosek pana premiera do pana prezydenta o zmiany w składzie Rady Ministrów jest zmieniany - powiedział Spychalski.

Uroczystość zaprzysiężenia z uwagi na zagrożenie Covid-19 odbywa się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.