Chcesz odłożyć zakupy do jutra? Może czekać Cię zaskoczenie. 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy. Większość sklepów będzie nieczynna.

W tę sobotę przypada Święto Wojska Polskiego w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku oraz katolickie Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 

Kto dziś nie zrobi zakupów, może mieć jutro problem. 15 sierpnia to jeden tych dni w roku, w które obowiązuje całkowity zakaz handlu (na podstawie ustawy z 2007 r.). Nie kupimy nic w supermarketach, hipermarketach, galeriach handlowych czy innych sklepach zatrudniających pracowników na umowę o pracę. 

Ustawa pozwala jednak na sprzedaż prowadzoną przez właścicieli sklepów czy przez osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne. Otwarte mogą być także stacje benzynowe, apteki, bary czy restauracje.

Dzień 15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

(mal)