Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zachęca osoby, które się odchudzają, by zbadały zażywane środki. Każda osoba, która zechce sprawdzić, czy w skład preparatu jaki stosuje, nie wchodzą substancje niebezpieczne, może go wysłać w oryginalnym opakowaniu na adres Katedry Medycyny Sądowej lub bezpośrednio się do niej udać. Akcja ma charakter ogólnopolski, a prowadzone badania będą bezpłatne.

Docierają do nas produkty odchudzające, które zawierają silnie toksyczne środki, prowadzące w niektórych przypadkach do śmierci (np. dinitrofenol). Postanowiliśmy umożliwić społeczeństwu sprawdzenie toksyczności zażywanych preparatów. Toksykologia sądowa jest dziedziną, w której co chwilę trzeba reagować na pojawiające się nowe niebezpieczeństwa - podkreśla dr Marcin Zawadzki, pomysłodawca akcji.

Warunkiem koniecznym do przebadania preparatu jest wypełnienie anonimowej ankiety dotyczącej objawów występujących po jego zażyciu.

Następnie preparat wraz z wydrukowaną ankietą i danymi kontaktowymi należy przekazać do siedziby Katedry Medycyny Sądowej przy ul. Jana Mikulicza-Radeckiego 4 we Wrocławiu (tel. 71 784 14 60).