W poniedziałek otwarcie portu lotniczego Lublin w Świdniku. A już dziś odbył się pierwszy oficjalny kurs pociągu, który z Dworca Głównego w Lublinie wjeżdża wprost do terminala lotniska.

Całość powstała w ekspresowym tempie. Wykonawca wszedł bowiem na plac budowy 5 września, a prace zakończył w... 90 dni. Podobnie szybko przeprowadzono elektryfikację odcinka. Trwała ona niespełna 2 tygodnie - mówi Andrzej Matysiewicz z Polskich Linii Kolejowych.

Nie wierzyłem, ciągle miałem obawy, czy się uda - przyznaje Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa lubelskiego, który wymuszał ekspresowe tempo prac.

Wybudowanie mierzącego ponad 2 km długości toru i trakcji elektrycznej kosztowało niecałe 15 milionów złotych. Zdecydowana większość, bo aż 85 procent tej sumy - to dofinansowanie unijne.

Pięć kursów dziennie


Pociągi będą jeździły do lotniska pięć razy dziennie. Rozkład jest dostosowany do obecnie zakontraktowanych lotów, ale też będzie przywoził i odwoził pracowników do portu lotniczego - mówiła Justyna Mądry, dyrektor Lubelskiego Zakładu Przewozów Regionalnych.

Przejazd potrwa 16 minut. Bilet normalny w jedną stronę będzie kosztował 4,70 zł. Będzie można go kupić w kasach i w samym pociągu.