Dwie osoby podejrzane o przygotowywanie ataków z wykorzystaniem materiałów wybuchowych zatrzymali funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. ABW ujawnia więcej szczegółów weekendowej akcji w Warszawie i Szczecinie.

Jak twierdzi ABW, zatrzymane osoby miały przygotowywać atak z wykorzystaniem broni i materiałów wybuchowych przeciwko osobom wyznania islamskiego mieszkającym w Polsce.

Z zebranych materiałów dowodowych wynika, że podejrzani mieli się wzorować na zamachach terrorystycznych dokonanych przez Andersa Breivika w Norwegii oraz Brentona Tarranta w Nowej Zelandii.

ZOBACZ KONIECZNIE: Zamachowiec z Nowej Zelandii Brenton Tarrant przebywał w Polsce

Śledztwo dotyczyło dwóch osób, które wcześniej rozpracowywano w ramach postępowania dotyczącego Brunona K. - mężczyzny, który miał planować zamach na Sejm.

Podczas przeszukań w wielu miejscach na Mazowszu, w Zachodniopomorskiem i na Podkarpaciu zabezpieczono duże ilości materiałów wybuchowych, broń i amunicję. 

Materiał wybuchowy - po przeprowadzeniu niezbędnych eksperymentów procesowych - został zneutralizowany na terenie poligonu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce koło Warszawy.

Agenci ABW znaleźli też osiem fiolek z silnie toksyczną substancją chemiczną, a także 170 publikacji na temat wytwarzania materiałów wybuchowych.

Brunon Kwiecień skazany na 9 lat więzienia. Zmarł w 2019 roku

Według śledczych Brunon Kwiecień - doktor chemii i ówczesny pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie - zamierzał zdetonować w pobliżu Sejmu cztery tony materiałów wybuchowych na bazie saletry, które miały być umieszczone w pojeździe SKOT. Do eksplozji miało dojść podczas posiedzenia z udziałem prezydenta, premiera i ministrów - w trakcie rozpatrywania w Sejmie projektu budżetu. 

W procesie, który rozpoczął się w styczniu 2014 roku, Brunon Kwiecień przyznał się do tego, że przygotowywał i opracowywał zamach na gmach Sejmu. Nie poczuwał się do winy i twierdził, że był inspirowany przez osobę współpracującą z ABW.

W kwietniu 2017 roku Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał Brunona Kwietnia za winnego przygotowywania zamachu terrorystycznego na Sejm i skazał go na 9 lat więzienia. W pierwszej instancji Brunon Kwiecień został skazany na 13 lat więzienia.

Brunon Kwiecień zmarł w celi w sierpniu 2019 roku 

Opracowanie: