Ania Wyszkoni, Roksana Wegiel i legendarny wokalista zespołu TSA Marek Piekarczyk będą w tym roku wspierać uczestników V Ogólnopolskiego Dyktanda Krakowskiego. Popularni muzycy zmierzą się z niełatwymi zasadami ortografii i interpunkcji języka polskiego już 16 marca! Chcesz do nich dołączyć? Podejmij wyzwanie! Czekamy na Ciebie.

V Ogólnopolskie Dyktando Krakowskie odbędzie się w dwóch aulach Auditorium Maximum UJ. Podobnie jak rok temu zostanie przeprowadzone w dwóch wersjach - tradycyjnej, otwartej dla wszystkich oraz w kategorii junior (dla osób do 15. roku życia).

Zapisy będą przebiegać w dwóch turach: od 18 do 25 lutego i od 1 do 10 marca.

Zarejestrować można się na stronie: http://mjo.uj.edu.pl/ w zakładce Dyktando Krakowskie przez udostępniony tam formularz. Osoby niepełnoletnie muszą zostać zgłoszone przez dorosłego opiekuna.

Pamiętajcie, liczba miejsc jest ograniczona. Podczas V Ogólnopolskiego Dyktanda Krakowskiego z wyzwaniem, jakim są niełatwe zasady ortografii i interpunkcji języka polskiego, zmierzy się więc 500 osób  w kategorii otwartej i 200 w kategorii junior.

Możecie też wybrać żółta drużynę RMF FM! WKRÓTCE PODAMY WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW, jak dołączyć do naszego zespołu pod wodzą Marka Piekarczyka.

Napisz dyktando razem z gwiazdami!

Ale gorących nazwisk polskiej sceny muzycznej podczas językowej imprezy będzie więcej.

Roksana Węgiel, która podbiła serca słuchaczy w całej Europie, wygrywając ubiegłoroczną edycję Eurowizji dla Dzieci, chwyci za pióro i wspólnie z grupą juniorów napisze dyktando. Z kolei Ania Wyszkoni śpiewająco wyczyta tekst uczestnikom kategorii otwartej.

Około południa w największej auli Auditorium Maximum UJ gwiazdy spotkają się z uczestnikami dyktanda oraz swoimi fanami. Spotkanie z wokalistkami poprowadzą dziennikarze RMF FM: Mateusz Opyrchał i Paweł Jawor. Wokalistki z pewnością znajdą czas na autografy i zdjęcia pamiątkowe. [Informacje, jak otrzymać dodatkowe wejściówki niebawem].

Zanim ogłoszeni zostaną zwycięzcy V Dyktanda Krakowskiego, wszyscy chętni będą mogli pozwiedzać Bibliotekę Jagiellońską i Muzeum Collegium Maius. Dla zainteresowanych zostaną również przeprowadzone warsztaty z emisji głosu (osobne zapisy na stronie www.mjo.uj.edu.pl).

Uroczyste ogłoszenie Krakowskiego Mistrza Ortografii rozpocznie się o godz. 15. Nagrody w dyktandzie dla juniorów ufundowało radio RMF FM. Cztery osoby, które najlepiej poradzą sobie z językowymi pułapkami, otrzymają żółty rower oraz radiowe gadżety. W sumie wyróżnimy dziesięciu najlepszych młodych pogromców ortografii. Przygotowaliśmy dla nich niespodzianki!

Żółte rowery otrzymają od nas także trzy osoby w kategorii open, które w dyktandzie popełnia najmniej błędów. W ubiegłym roku mistrz ortografii pan Arkadiusz w dyktandzie liczącym 446 wyrazów popełnił zaledwie pięć!

Ale nagród będzie znacznie więcej!

Dyktando dla młodych mistrzów ortografii, jak i dla profesjonalistów napisze dr hab. Mirosława Mycawka z Katedry Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.