To był wyjątkowo trudny dzień na polskich drogach. W wielu regionach sypał śnieg. Na Gorącą Linię RMF FM dostaliśmy bardzo dużo sygnałów o wypadkach, korkach i utrudnieniach.

To był wyjątkowo trudny dzień na polskich drogach. W wielu regionach sypał śnieg. Na Gorącą Linię RMF FM dostaliśmy bardzo dużo sygnałów o wypadkach, korkach i utrudnieniach.
s /

Informowaliście nas m.in. o wypadku na DK nr 48 w Spale w Łódzkiem. Tam w zderzeniu autobusu, ciężarówki i samochodu osobowego zginęła jedna osoba.

Utrudnienia były też na A1 w Łódzkiem między węzłami Kutno Wschód-Piątek. Samochód ciężarowy stanął w poprzek jezdni. Zablokowany został lewy pas jezdni w kierunku Katowic. 

Zasypana została droga krajowa S1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. Jeden z słuchaczy przesłał zdjęcie na Gorącą Linię RMF FM:

Utrudnienia pojawiły się też na S8 w Szklanej Hucie. Między węzłami Złoczew a Sieradz Południe zderzyły się dwa auta osobowe i radiowóz. 

Na Opolszczyźnie, na autostradzie A4 strasznie trudne warunki, bardzo mocno sypie śnieg - mówił jeden ze słuchaczy, którzy zadzwonili na Gorącą Linię RMF FM. Od Warszawy od godziny 15 do Radomia ani jednej piaskarki na drodze, jest lód, pod kołami mamy lud - alarmowała słuchaczka. 

Powrót zimy dał się we znaki kierowcom na Dolnym Śląsku. Droga była zablokowana na S8 między węzłami Syców Wschód i Zachód. Na trasie w kierunku Wrocławia przewróciła się ciężarówka. Utrudnienia były także między węzłami Budziszów i Wądroże Wielkie na A4 po kolizji trzech osobówek na trasie w kierunku Zgorzelca. Tu korek miał blisko 6 kilometrów. 

Śnieg paraliżował jazdę także w północnej części województwa śląskiego. Kłopoty były nawet na najważniejszej drodze krajowej - łączącej Śląsk z Warszawą trasie numer 1. W Rzeniszowie pod Częstochową przejazd zablokowała ciężarówka.

Trudna sytuacja panowała również na drogach Podkarpacia. Po południu Na A4 w Dębicy na jezdni w kierunku Rzeszowa zderzyły się dwa samochody osobowe. 

Ciężko jeździło się też w Mazowieckiem. Trzy osoby zostały ranne w wypadku na tamtejszym odcinku A2. W pobliżu Grodziska Mazowieckiego samochód uderzył w bariery. Lewy pas w kierunku Warszawy został zablokowany.

Drogi były oblodzone w Świętokrzyskiem. W Tokarni - na odcinku Kielce-Jędrzejów - samochód ciężarowy zatrzymał się w poprzek jezdni. Droga została zablokowana.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne dla 10 województw. W województwach: mazowieckim, świętokrzyskim, łódzkim, podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim, wielkopolskim i dolnośląskim obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia przed mrozem. Synoptycy przewidują w tych rejonach zawieje i zamiecie śnieżne.

Najtrudniej będzie na Lubelszczyźnie. Obowiązuje tam drugi stopień zagrożenia i meteorolodzy ostrzegają przed intensywnymi opadami śniegu oraz zawiejami i zamieciami.

Ponadto na Pomorzu i Zachodnim Pomorzu obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia silnym wiatrem, a na Podkarpaciu pierwszy stopień zagrożenia hydrologicznego. Taka sytuacja ma się utrzymywać przez kolejne trzy dni.

IMGW zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone, m.in. bezdomne i starsze. Przez całą dobę czynne są numery alarmowe: 112 i 997. Informacja szybko przekazana może komuś uratować życie - przypominają służby.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.

(mn, m)