Duże ćwiczenia służb ratowniczych i kryzysowych rozpoczną się o godzinie 10:00 na lubuskim odcinku autostrady A2. Na trzy godziny zostanie wyłączony 500-metrowy odcinek trasy w kierunku Świecka na 40. kilometrze autostrady w rejonie Miejsca Obsługi Podróżnych Walewice.

Od godziny 10:00 przez trzy godziny na 40. kilometrze od granicy z Niemcami będą trwały ćwiczenia. Zderzą się tam autocysterna z benzyną, mikrobus i trzy samochody osobowe. To pierwsza symulacja na działającym niespełna rok lubuskim fragmencie autostrady Warszawa-Berlin. Trasa zostanie zamknięta w obu kierunkach. Kierowcy przejadą przez punkty obsługi podróżnych, bo specjalnie wybrano odpowiednio położone miejsce.

Ruch będzie odbywał się przez znajdujący się tam parking - powiedział rzecznik lubuskiej Straży Pożarnej Dariusz Żołądziejewski.

Test procedur ratowniczych

Ćwiczenia mają m.in. sprawdzić procedury ratownicze opracowane dla autostrady A2, a także przetestować organizację działań ratowniczych, procedury alarmowania, przepływ informacji oraz czas dojazdu pojazdów służb ratowniczych i funkcjonalności bram awaryjnych itp. W ćwiczeniach weźmie udział m.in. straż pożarna, policja, inspekcja drogowa, karetki systemu ratownictwa medycznego, a także służby kryzysowe wojewody lubuskiego i wielkopolskiego.

Scenariusz zakłada zderzenie autocysterny z benzyną z mikrobusem i trzema samochodami osobowymi. W wyniku wypadku jedno auto zapala się, a cysterna ulega rozszczelnieniu.