W czwartek po południu na wyjazdowym posiedzeniu w Jachrance (woj. mazowieckie) zebrał się klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. Podczas spotkania prezes PiS Jarosław Kaczyński ma podsumować kampanię wyborczą i przedstawi plany ugrupowania na najbliższą przyszłość.

Posiedzenie klubu będzie jednodniowe. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki pytany o tematy, jakie się pojawią podczas posiedzenia klubu odparł, że zostanie podsumowana kampania wyborcza oraz przedstawione plany na najbliższą przyszłość.

 

W środę prezes PiS w wywiadzie dla PAP zapowiedział, że we wrześniu lub najdalej na początku października odbędzie się rekonstrukcja rządu. Jak dodał, plan zakłada zmniejszenie liczby resortów do 12.

"Mogę mówić o pewnym planie, który byłby zrealizowany we wrześniu, być może ostatecznie na początku października. To jest plan, który obejmuje daleko idące zmniejszenie liczby ministerstw. Połączenie różnych działów, tak żeby ich nadzorcą był jeden minister" - zaznaczył lider PiS.

Na jesień zaplanowany jest też kongres Prawa i Sprawiedliwości. Wówczas zostanie wybrany na kolejną kadencję prezes ugrupowania. Kongres będzie poprzedzony m.in. wyborem władz partii w poszczególnych okręgach.

Jarosław Kaczyński w połowie lipca w wywiadzie dla PAP pytany o kongres oraz wybory władz centralnych i regionalnych partii, mówił: "Nie można zanadto trzymać tego młodszego pokolenia, choć już całkiem dojrzałego, bo po 50-tce, w sytuacji, gdy ktoś stoi nad nimi, choć jest o prawie pokolenie starszy. Trzeba więc na pewno brać pod uwagę też i ten moment, który musi się zbliżać, kiedy odejdę. Ale czy to będzie już teraz, to o tym zdecyduje partia. Jeśli partia będzie ode mnie tego oczekiwała, to odejdę bez jakichkolwiek pretensji. Jestem bowiem szefem dwóch kolejnych partii bardzo długo, wystarczająco długo. Ale jeśli będzie inaczej, to pewnie jeszcze podejmę się tego zadania, choć nie wiem czy na pełne cztery lata kadencji".