Jan Heweliusz to niemiecki astronom, matematyk i konstruktor pochodzący z Gdańska, który żył w latach 1611-1687. Urodził się i zmarł w tym samym dniu - 28 stycznia. Do soboty miasto Gdańsk świętuje rocznicę urodzin naukowca. Zaplanowane wydarzenia odbędą się głównie online.

W programie obchodów urodzin znanego gdańszczanina znajdują się animacje, pokazy i spektakle, a także uroczysta gala Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza.

Rośliny na parapecie Heweliusza

Jak informuje gdański urząd miasta, najważniejsza część uroczystości odbędzie się w piątek, 28 stycznia. Za nami premiera animacji o Heweliuszu, którą można zobaczyć na Facebooku PAN Biblioteki Gdańskiej. Z filmu dowiemy się, gdzie astronom chodził do szkoły, dokąd podróżował, a nawet jakie rośliny uprawiał na parapecie. Autorami produkcji są: Karina Rojek, która przygotowała scenariusz i Damian Pera odpowiedzialny za animację. Narratorem jest Abelard Giza.

Z kolei na godzinę 18 na Facebooku i na kanale YouTube Hevelianum zaplanowane jest ogłoszenie 10. edycji konkursu AstroCamera - corocznego konkursu organizowanego przez Hevelianum, poświęconego astrofotografii.

Nagroda Naukowa Miasta Gdańska. Tak było w ubiegłym roku

W piątek poznamy również laureatów Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych oraz w kategorii nauk humanistycznych i społecznych. Uroczystość będzie można obejrzeć o godzinie 19 na portalu www.gdansk.pl.

Nagrody zostaną przyznane już po raz 35. Od 1988 roku nagrodę otrzymało 53 naukowców. Laureatów wyłania Kapituła, której przewodniczą jest prezes gdańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk oraz prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego.

W 2021 roku nagrody otrzymali: prof. Maria Mendel - za koncepcję pedagogiki miejsca i teorię miejsca wspólnego, a także prof. Andrzej Jacek Tejchman-Konarzewski - za koncepcje dotyczące ruchu materiałów sypkich w silosach.

Również w piątek zakończy się ogłoszony rok temu konkurs wiedzy o Janie Heweliuszu. Spośród wszystkich uczestników zostanie wybranych 50 laureatów z największą liczbą poprawnych odpowiedzi. Nagrodami w konkursie są komiksy "Uczeń Heweliusza" i vouchery na wystawy Hevelianum.

W sobotę dowiemy się, co Heweliusz robi na Księżycu

W sobotę, 29 stycznia, na profilu Hevelianum na Facebooku i YouTube o godzinie 12:30 rozpocznie się półgodzinny pokaz astronomiczny. Będzie się można z niego dowiedzieć m.in. tego, co robi Heweliusz na Księżycu i jak jego żona znalazła się na Wenus.

O godzinie 16:30 natomiast na głównym placu Hevelianum na Górze Gradowej, przy maszcie, odbędzie się spektakl plenerowy pt. "Posłaniec gwiazd" w wykonaniu grupy teatralnej El Trupa Kabra. Twórcy spektaklu przybliżą losy wdowy po Janie Heweliuszu, która planowała wydanie dzieła podsumowującego dorobek naukowy męża.

Z kolei o 18 w mediach społecznościowych Hevelianum odbędzie się pokaz filmu krótkometrażowego pt. "Zielona Latarnia". "To historia drogi człowieka, dająca nadzieję, że czasami wystarczy popatrzeć w górę, żeby uzmysłowić sobie, że wszystko, czego potrzebujemy dostajemy teraz, a to czego pragniemy przyjdzie w odpowiednim dla nas miejscu i czasie" - informuje gdański urząd.