RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

"Wyborcza": ZUS ustawił sobie przetarg?

Publikacja: Wtorek, 13 października (23:40) Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia (12:00)

Przetarg na kluczowy dla naszych emerytur system informatyczny przeprowadzono tak, aby mogło zwyciężyć tylko Asseco – uznał w tajnym piśmie Urząd Zamówień Publicznych. Kontrakt wart był 700 mln złotych. O sprawie pisze "Gazeta Wyborcza".

Jak wyjaśnia dziennik, chodzi o utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego (KSI). Tak fachowo nazywa się system ZUS, który księguje składki Polaków i rozlicza np. emerytury i renty. 

"Wyborcza" szacuje, że przez kilkanaście lat z kieszeni podatników przeznaczono na niego ponad 3 mld zł. To trzy razy tyle, ile kosztowało wysłanie sondy Pathfinder na Marsa. I więcej niż koszt wysłania sondy na Plutona (2,6 mld zł) - czytamy. 

Dziennik zaznacza, że kontrakt początkowo obsługiwała firma Prokom, która później została kupiona przez Asseco.Kolejne rządy próbowały złamać ten monopol, ale się nie udawało. Ostatnią, czteroletnią umowę o utrzymanie KSI ZUS podpisał z Asseco w2013 r. - czytamy.

Cały artykuł w najnowszym wydaniu "Gazety Wyborczej".

(mal)

"Gazeta Wyborcza"

Źródło: RMF FM
Tagi: ZUS

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: