Do wrocławskich przedszkolaków i najmłodszych uczniów szkół trafił "Integracyjny Piotruś Pan". To jedyna taka gra karciana w Polsce. Jego twórcy w prosty sposób pokazują problemy osób niepełnosprawnych. Podpowiadają również, jak zachować się w trudnych sytuacjach. Wydrukowano 10 tys. talii.

Twórcy kart chcą uczyć najmłodszych dobrych zachowań. Przypominają, żeby nie zastawiać miejsc parkingowych dla niepełnoprawnych, podpowiadają, jak rozmawiać z osobą niesłyszącą, czy jak pomóc niepełnosprawnemu na wózku.

Chcemy oswajać niepełnosprawność. Pokazywać, że niepełnosprawni to nie tylko osoby na wózkach. Stąd taki pomysł na swoisty GPS, w którym podpowiadamy, jak się zachowywać - tłumaczy Bartłomiej Skrzyński, pełnomocnik Wrocławia do spraw osób niepełnosprawnych.

Pary w grze dobrane są na zasadzie pozytywnych i negatywnych skojarzeń. Na przykład, kciuk w dół i zastawione miejsce parkingowe, kciuk w górę i osoba niepełnosprawna parkująca na kopercie. Na górnej stronie kart pokazane są cztery symbole różnych niepełnosprawności. Gra jest bardzo prosta, a jej zasady niczym nie odbiegają od zasad popularnego "Piotrusia".

(abs)