Mieszkańcy Nowogardu w województwie zachodniopomorskim, którzy nie mogli korzystać z wody do celów spożywczych, mają już wolną od bakterii wodę w kranach. Inspekcja sanitarna zniosła obowiązujący od piątku zakaz używania do celów spożywczych wody z miejskiego wodociągu.

Wcześniej ok. 1400 mieszkańców 17-tysięcznego miasta mogło jedynie korzystać z wody w celach sanitarnych. Inspektorzy sanepidu stwierdzili bowiem w niej bakterie z grupy coli, w tym escherichia coli.

Jak powiedział dyrektor Przedsiębiorstwa Usług Wodnych i Sanitarnych w Nowogardzie Ryszard Sobierajski, przeprowadzono dezynsekcję sieci wodociągowej i badania potwierdziły, że nie ma już w niej bakterii. Jak dodał, dotychczas nie wykryto źródła zanieczyszczenia wody. Z pewnością nie było go w ujęciu wody - podkreślił. Na bieżąco sprawdzana jest jakość wody w wodociągu miejskim, jak i przyłącza do niego.

W ostatnich dniach nowogardzianie mieli dwukrotnie problemy z wodą w kranach. Najpierw w środę w zeszłym tygodniu inspektorzy sanitarni wydali analogiczny zakaz dotyczący innych ulic w mieście. Problemy z wodą miało wówczas kilkuset mieszkańców. Zakaz odwołano w czwartek.

Szczepy bakterii coli są groźne dla zdrowia, mogą powodować m.in. zaburzenia układu pokarmowego, bóle brzucha, zakażenia układu moczowo-płciowego, mdłości i wymioty.