Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Jako kandydat na premiera wskazany został Grzegorz Schetyna. PO chce, by debata nad wnioskiem odbyła się na początku kwietnia.

Składamy wniosek do marszałka, tak jak zapowiadaliśmy, po konsultacjach z partiami opozycyjnymi w Sejmie. Dzisiaj ten wniosek jest formalnie złożony - tak, żeby marszałek Marek Kuchciński mógł przeprowadzić debatę i głosowanie na najbliższym posiedzeniu Sejmu, czyli między 5 a 7 kwietnia - poinformował szef klubu PO Sławomir Neumann.

Poparcie wniosku zadeklarowała Nowoczesna, rządu nie zamierza też bronić PSL. Inicjatywy Platformy nie wesprze natomiast Kukiz'15.

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu może złożyć co najmniej 46 posłów. W dokumencie wskazuje się imiennie kandydata na premiera. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od jego złożenia. Sejm wyraża wotum nieufności wobec rządu głosami większości ustawowej liczby posłów - to co najmniej 231 głosów.

Z aktualnej sejmowej arytmetyki wynika, że Beata Szydło i jej ministrowie mogą spać spokojnie: klub PiS dysponuje w obecnej kadencji samodzielną większością 234 głosów.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Długa lista zarzutów we wniosku PO o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło >>>>

(e)